Borsa Haberleri

Çinli Otomobil Üreticileri İlk Kez Kendi Pazarlarında Lider Olabilir

Temmuz 5, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Çinli Otomobil Üreticileri İlk Kez Kendi Pazarlarında Lider Olabilir

ABD merkezli danışmanlık şirketi AlixPartners, Çinli otomobil markalarının elektrikli araçlardaki artan hakimiyetleri sayesinde bu yıl kendi pazarlarında satılan otomobillerin 50%’sinden fazlasını üretme yolunda ilerlediğini düşünüyor. 

🚀 Bu öngörü, Çinli otomobil üreticilerinin tarihte ilk kez dünyanın en büyük otomobil pazarı olan ülkelerindeki pazar payının çoğunluğuna sahip olabileceği anlamına geliyor. 

Son 40 yıldır Çin’in otomobil pazarına, Volkswagen ve Toyota (TM) gibi Çin’de ortak girişimlere sahip küresel markalar hükmediyor. 

Ancak rekabetçi fiyatlandırma, yeni modellerin daha hızlı piyasaya sürülmesi ve BYD (BYDDY), NIO (NIO) ve Xpeng Motors (XPEV) gibi yerli elektrikli otomobil üreticilerinin yükselişi, Çin malı otomobil markalarının dinamiğini de değiştirdi.

Hatta Çin, bu yılın ilk çeyreğinde dünyanın en büyük otomobil ihracatçısı olarak Japonya’yı geride bıraktı. 

📊 25 milyona yakın satış: AlixPartners, Çin’in genel otomobil satışlarının bu yıl 3% artışla 24,9 milyon araca ulaşacağını ve COVID-19 öncesi satış seviyesine geri döneceğini tahmin ediyor. Çin’de satılan araçların yarısından fazlasının elektrikli araç olacağını öngördüğü 2030 yılında ise büyümenin 30,6 milyon araca ulaşacağını tahmin ediyor.

Danışmanlık şirketi, Çin’in “yeni enerji araçları” (NEV) olarak adlandırdığı, plug-in hibrit ve saf elektrikli araçlar pazarının 2016-2022 yılları arasında hükümetten 57 milyar dolara eş değer sübvansiyon aldığını hatırlatıyor.

Buna karşılık bu süre zarfında ABD hükümeti ise yalnızca 12 milyar dolar sübvansiyon sağlamış.

Ancak şirket, Çinli elektrikli araç üreticilerinin daha ucuz araçlarda bile gelişmiş sürücü destek sistemleri gibi özelliklere odaklanarak zemin kazandığını söylüyor.

🚗 AlixPartners’ın Asya’daki otomotiv danışmanlığı lideri Stephen Dyer, bu rekabet gücünün Çinli otomobil üreticilerini önümüzdeki yıllarda Tesla’nın (TSLA) yaptığı gibi yerleşik küresel otomobil üreticileri arasında yıkıcı hale getireceğini söyledi: 

Yabancı markalar; Çin’de hayatta kalmak ya da kendi pazarlarında bu markaların yıkıcı etkisiyle yüzleşmek istiyorlarsa yeni Çinli elektrikli araç girişimlerinden bir şeyler öğrenmeleri en iyisi olacaktır.” 

Dyer, Çinli otomobillerin denizaşırı pazarlardaki yıllık satışlarının 2030 yılına kadar 9 milyon araca ulaşacağını tahmin ediyor. Bu da Çinli markalara küresel pazarda 30%, Avrupa’da 15%, Güney Amerika’da 19% ve Güney Doğu Asya ile Güney Asya’da 19%’luk bir pazar payı sağlayabilir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Atom Finance