Borsa Haberleri

Çinli Nio, Yeni Markasıyla Tesla’nın En Çok Satan Aracına Rakip Olacak

May 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Çinli Nio, Yeni Markasıyla Tesla’nın En Çok Satan Aracına Rakip Olacak

Çinli elektrikli araç üreticisi Nio (NIO), dünyanın en çok satan elektrikli aracı Tesla’nın (TSLA) Model Y’si ile rekabet etmeyi amaçlayan yeni düşük fiyatlı markası Onvo’nun ilk aracını piyasaya sürdü.

Nio, Çin’de 249 bin 900 yuandan başlayan Tesla Model Y’nin fiaytından 12% daha ucuz 219 bin 900 yuandan (30 bin 476 dolar) başlayan etiket fiyatıyla Onvo L60 SUV’u tanıttı. Nio, Onvo L60’ın teslimatına eylül ayında başlamayı planlıyor.

Onvo L60 SUV’u Şanghay’da tanıtan CEO William Li, şirketin müşteri deneyimi ve sahip olma maliyetlerini dengeleyen aile otomobilleri sunarak Toyota Motor’un (TM) RAV4’ünü de geride bırakmayı hedeflediğini söyledi.

Li, “RAV4 ve Model Y, kendi dönemlerinde aile otomobilleri için bir ölçüttü. Gelişen teknolojiler ve insanların akıllı elektrikli araçlara yönelik anlayışının derinleşmesiyle birlikte, bugün aile otomobilleri için yeni standartları yeniden tanımlamamızın zamanı geldi.” dedi.

Daha düşük fiyat etiketiyle Onvo markası Nio’nun Çin dışına açılmasına da yardımcı olabilir ancak Avrupa’ya açılmak, AB’nin Çin’den elektrikli araç ithalatına yönelik başlattığı sübvansiyon karşıtı soruşturmanın gölgesiyle birlikte geliyor.

Onvo markasının başkanı Ai Tiecheng, Onvo L60’ın Nio’nun kendi geliştirdiği 900 voltluk hızlı şarj sistemiyle donatıldığını ve 100 kilometrede ortalama 12,1 kilovat-saat (kwh) enerji tüketimiyle Tesla’nın Model Y’sinden biraz daha düşük olduğunu söyledi.

Ai, Onvo otomobillerinin 1.000’den fazla pil değiştirme istasyonuna ve Nio’ya ait 25.000 halka açık şarj cihazına erişebileceğini de sözlerine ekledi.

Çinli Nio, Yeni Markasıyla Tesla’nın En Çok Satan Aracına Rakip Olacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters