Çinli Elektrikli Araç Üreticilerinin Teslimatları Nisanda Yavaşladı

May 1, 2024 • 3 dakika okuma süresi

Çin’in elektrikli araç pazarının önde gelen üreticileri Li Auto (LI), Xpeng (XPEV) ve Nio’nun (NIO) araç teslimatları, sektör genelindeki çalkantılara paralel olarak nisanda karışık seyretti. 

🎯 Li Auto 

Li Auto, marttaki güçlü teslimat rakamlarının ardından nisanda zemin kaybetti. Şirket, 25 bin 787 adet teslimatla geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 0,4% artış gösterse de mart ayına göre 11% düşüş gördü. 

Li Auto araçlarının kümülatif teslimatları ise Nisan 2024 sonu itibariyle 739 bin 551 adede ulaştı.

Li Auto Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Xiang Li, şirketin 300.000 RMB’nin (41 bin 433 dolar) altındaki fiyatıyla popüler bir model olan Li L6’nın büyük ölçekli teslimatlarına mayıs ayında başlamayı planladığını söyledi: 

“Mayıs Günü tatil döneminde Li Auto kullanıcılarına ücretsiz şarj hizmetleri sunacağız ve tüm süper şarj istasyonlarımızdaki elektrik masraflarını karşılayacağız. Ayrıca mayıs ayında, Li AD Pro ve Li AD Max sistemlerini daha gelişmiş ve daha güvenli otonom sürüş, otomatik park etme ve aktif güvenlik özellikleriyle önemli ölçüde geliştiren OTA sürüm 5.2’yi kullanıma sunacağız.”

30 Nisan 2024 itibariyle şirketin 144 şehirde 481 perakende mağazası bulunuyor.

🎯 XPeng

Çin’in bir diğer önde gelen elektrikli araç üreticisi XPeng, mart ayındaki rekor araç teslimatlarının ardından nisan ayında yıllık bazda 33%, aylık bazda ise 4% artışla toplam 9 bin 393 adet akıllı elektrikli araç teslim etti. 

Şirketin Çin’de popüler bir elektrikli araç olan XPENG X9, nisan ayında aylık 1.959 adetlik teslimat gerçekleştirerek lansmanından bu yana 10 bin adede yaklaşan toplam teslimatla, Çin’de en çok satan tam elektrikli elektrikli araç konumunu korudu.

XPeng, yılın başından bu yana toplam 31 bin 214 adet akıllı elektrikli araç teslim ederek yıllık bazda 23%’lük bir büyüme kaydetti. 

🎯 NIO 

NIO, rakiplerine göre nisan ayı teslimatlarında en güçlü artışı kaydeden elektrikli araç üreticisi oldu. Şirketin 15 bin 620 adetlik nisan ayı teslimatı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 134,6%’lık bir artışa işaret etti. 

Şirketin teslimatlarının 8 bin 817 adedi premium akıllı ve elektrikli SUV’ler, 6 bin 803 adedi ise akıllı ve elektrikli sedanlar oluşturdu. 

NIO, bu yıl şimdiye kadar ise yıllık bazda 21,2%’lik bir artışla toplam 45 bin 673 adet araç teslim etti. Şirketin kümülatif teslimatları ise, 30 Nisan’da 459 bin 267 adede ulaştı. 

Çinli Elektrikli Araç Üreticilerinin Teslimatları Nisanda Yavaşladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha1, 2, 3