Borsa Haberleri

Çinli Elektrikli Araç Üreticilerinin Teslimatları Haziranda Ralli Yaptı

Çinli Elektrikli Araç Üreticilerinin Teslimatları Haziranda Ralli Yaptı
Google News Icon Takip Et

Çin’in elektrikli araç pazarının önde gelen üreticileri Li Auto (LI), Xpeng (XPEV) ve Nio’nun (NIO) araç teslimatları, yaz sezonunun ilk ayı haziranda güçlü artışlar sergiledi.

🎯 Li Auto 

Li Auto için haziran ayı, zayıf bir bahar döneminden sonra oldukça güçlü geçti. Şirket, haziran ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 46,7% artışla 47 nin 774 adet araç teslim ettiğimi açıkladı.

Li Auto teslimatları ikinci çeyrek sonu itibariyle 108 bin 581’e ulaşarak yıllık bazda 25,5%’lik bir artışa yol açtı. 30 Haziran itibariyle ise şirketin kümülatif teslimatları 822 bin 345 adet oldu. 

Li Auto Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Xiang Li, “Haziran ayında, aylık teslimatların toplamda 40 bin aracı aşması ve sadece Li L6 için 20 bin aracı geçmesiyle satış ivmemiz artmaya devam etti. İkinci çeyrekten bu yana Li Auto, Çin’in gelişmekte olan yeni enerji otomobil markaları arasında satışlarda en üst sırayı geri aldı.” yorumunu yaptı.

30 Haziran 2024 itibariyle şirketin 148 şehirde 497 perakende mağazası bulunuyor.

🎯 XPeng

Çin’in bir diğer önde gelen elektrikli araç üreticisi XPeng de güçlü bir haziran geçirdi. Şirket, geçtiğimiz ay bir önceki aya göre 5%, bir önceki yılın aynı ayına göre de 24% artışla toplam 10 bin 668 adet akıllı elektrikli araç teslim etti. 

XPeng X9’un teslimatları bu ay 1.687 adede ulaştı ve lansmanından sadece altı ay sonra kümülatif toplamı 13 bin 143 adede ulaşarak Çin’de hem tamamen elektrikli araçlar hem de üç sıralı model segmentlerinde en çok satan araç olarak liderliğini korudu.

Genel olarak XPeng yılın ilk yarısında 52 bin 28 akıllı elektrikli araç teslimatı gerçekleştirerek bir önceki yılın aynı dönemine göre 26%’lık bir artış kaydetti. 

🎯 NIO 

NIO, bir önceki ayda görülen rekor teslimatların ardından rakiplerine göre bir kez daha güçlü bir artış kaydetti. Şirketin 21 bin 209 adetlik haziran ayı teslimatı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 98%’lik bir artışa işaret etti. 

Şirketin teslimatlarının 11 bin 581 adedi premium akıllı ve elektrikli SUV’ler, 9 bin 628 adedi ise akıllı ve elektrikli sedanlar oluşturdu. 

NIO, bu yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda 143,9% artışla toplam 57 bin 373 adet araç teslim etti. Şirketin kümülatif teslimatları ise, 30 Haziran’da 537 bin 20 adede ulaştı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha1, 2, 3