Borsa Haberleri

Çinli Elektrikli Araç Üreticilerinin Ağustos Teslimatları Yükseldi

September 1, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Çinli Elektrikli Araç Üreticilerinin Ağustos Teslimatları Yükseldi

Elektrikli araç (EV) pazarının lideri konumundaki Çin’in önde gelen EV üreticileri Nio (NIO), Li Auto (LI) ve Xpeng’in (XPEV) ağustos ayı teslimatları, pazarda hâlihazırda görülen yukarı yönlü ivmeye paralel olarak yükseldi. 

🎯 Nio, ağustos ayında toplam 19 bin 329 araç teslim etti ve bu rakam, yıllık bazda 81% artışa işaret ederken, aylık bazda 5,5%’lik bir düşüş gösterdi. Şirket bu dönemde 12.015 adet premium smart elektrikli SUV ve 7.314 adet premium smart elektrikli sedan teslim etti.

Yılın ilk çeyreğinde 39.791 araç teslimatı açıklayan şirket, ikinci çeyrek sonuçlarında açıklanan beklentilere göre eylül ayı teslimatlarının 15.209 ile 17.209 aralığında gerçekleşeceğini öngörüyor.

🎯 Li Auto aylık 2,3% ve yıllık 663,8%’lik bir artışla ağustos ayında toplam 208 bin 165 araç teslim etti. CEO Xiang Li, “Aile kullanıcılarının ürünlerimizi tanıması ve böylece duydukları güvenin artmasıyla, Li L7, Li L8 ve Li L9’un her biri için aylık teslimatlar 10.000 aracı aştı ve ağustos ayında güçlü bir performans sergiledik.” dedi. 

Şirketin 31 Ağustos itibariyle 130 şehirde 346 perakende satış noktasının yanı sıra, 220 şehirde 324 servis merkezi ve Li Auto yetkili kaporta ve boya atölyesi bulunuyor.

🎯 Xpeng, ağustos ayında toplam 13 bin 690 akıllı elektrikli araç teslim ederek bu segmentte aylık 24% ve yıllık 43%’lük bir artış gördü. Xpeng’in aylık teslimat hacmi, bu yılın başından beri istikrarlı bir şekilde artıyor ve şirket güçlü büyüme ivmesini koruyor. 

Ağustos ayında Xpeng’in G6 teslimatları 7.068 adede ulaşarak toplamda 11 binin üzerine çıktı. Şirketin tedarik zinciri verimliliği ve üretim kabiliyetleri, üretim çıktısında önemli bir artışa yol açtı. 

👀 Çinli EV üreticilerinin rakamlarında da gördüğümüz üzere, elektrikli araç pazarının görünümüne yönelik daha ayrıntılı bilgi için seni şu içeriğimize alabiliriz.

Çinli Elektrikli Araç Üreticilerinin Ağustos Teslimatları Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha1, 2, 3