Borsa Haberleri

Çinli Elektrikli Araç Üreticilerinden Martta Rekor Teslimata Rağmen Fiyat Savaşları Devam Ediyor

April 1, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Çinli Elektrikli Araç Üreticilerinden Martta Rekor Teslimata Rağmen Fiyat Savaşları Devam Ediyor

Çin’in elektrikli araç pazarının önde gelen üreticileri Li Auto (LI), Xpeng (XPEV) ve Nio’nun (NIO) araç teslimatları, mart ayında ağırlıklı olarak oldukça güçlü artışlar kaydetti. Ancak dünyanın en büyük elektrikli araç pazarında süregelen fiyat savaşları ve hibrit araçlardaki güçlü performans nedeniyle ileriye dönük görünümde belirsizlik devam ediyor.

🎯 Li Auto 

Li Auto, yıl başından bu yana süregelen güçlü teslimatlarına martta da devam ederek 70 bin teslimat sayısına ulaştı. Şirket, sadece Mart 2024’te 28 bin 984 araç teslim ederek bir önceki yılın aynı dönemine göre 39,2% ve bir önceki aya göre yaklaşık 43%’lük kayda değer bir artış gösterdi.

Bu güçlü performans, ilk çeyrekteki toplam 80 bin 400 araçlık teslimata katkıda bulunarak yıllık bazda 52,9%’luk önemli bir büyümeyi yansıttı.

Bu rakamın, şirketin iki hafta önce beklenenden daha düşük sipariş alımı nedeniyle 100 bin ile 103 bin adetten 76 bin ile 78 bin adetlik daha ılımlı bir tahmine düşürülen beklentisini aştığını belirtmek gerekir.

🎯 XPeng

Çin’in bir diğer önde gelen elektrikli araç üreticisi XPeng, mart ayında rekor 9 bin 26 adet araç teslim ederek bir önceki aya göre 99%, bir önceki yılın aynı ayına göre 29%’luk bir artış elde etti. 

Şirketin Çin’de popüler bir elektrikli araç olan XPENG X9, mart ayında teslim edilen 3 bin 946 adet ve ilk çıkışından bu yana teslim edilen yaklaşık 8 bin adet araç ile liderliğini korudu.

XPeng, yılın ilk çeyreğinde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 20% artışla 21 bin 821 adet elektrikli araç teslim etti.

🎯 NIO 

Rakiplerinin hafif gerisinden kalsa da NIO da mart ayı teslimatlarında artış gördü. Şirketin mart ayında teslim ettiği toplam 11 bin 866 adet elektrikli araçla teslimatlarını bir önceki aya göre 46%, bir önceki yılın aynı ayına göre de 14,3% yükseltti. 

Bu teslimatlara 6 bin 737 adet premium smart elektrikli SUV ve 5 bin 129 adet premium smart elektrikli sedan dahildi.

NIO, yılın ilk çeyreğinde ise toplam toplam 30 bin 53 araç teslim ederek yıllık bazda 3%’lük hafif bir düşüş kaydederken, teslimatlar bir önceki çeyrek döneme göre ise 40% geriledi .

Mart ayının son haftasında, otomobil üreticisi Çin’deki zayıf talep ve şiddetli fiyat rekabeti nedeniyle birinci çeyrek teslimat tahminini 31 bin ile 33 bin aralığından yaklaşık 30 bin araca düşürmüştü. Şirketin rakamları, tahminlere paralel geldi. 

Öte yandan Çin’in en büyük elektrikli araç üreticisi BYD (BYDDY), acımasız bir fiyat savaşının ortasında yer alan dünyanın en büyük otomobil pazarında, elektrikli araç satışlarının ivme kaybetmesi nedeniyle dördüncü çeyrek kârında 2022’den bu yana en yavaş artışı kaydetti.

BYD’nin geçen yılın son çeyreğinde net kârı yıllık bazda 18,6% artışla 1,20 milyar dolar (8,67 milyar yuan) olurken, gelirler 15,1% artışla 25 milyar dolara yükseldi. Şirket böylece, 2022’nin ilk çeyreğinden bu yana en yavaş kâr artışını bildirdi.

Çinli Elektrikli Araç Üreticilerinden Martta Rekor Teslimata Rağmen Fiyat Savaşları Devam Ediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha1, 2, 3