Borsa Haberleri

Çinli Elektrikli Araç Üreticileri Eylül Teslimat Rakamlarını Açıkladı

Çinli Elektrikli Araç Üreticileri Eylül Teslimat Rakamlarını Açıkladı
Google News Icon Takip Et

Elektrikli araç (EV) pazarının lideri konumundaki Çin’in önde gelen EV üreticileri Nio (NIO), Li Auto (LI) ve Xpeng’in (XPEV) eylül ayı teslimatları, pazarda hâlihazırda görülen yukarı yönlü ivmeye paralel olarak yükseldi. 

🎯 Nio, eylül ayında toplam 15 bin 641 araç teslim etti ve bu rakam, yıllık bazda 43,8%’lik bir artışa işaret ederken, aylık bazda 19%’luk bir düşüş gösterdi. Şirket bu dönemde 11.504 adet premium smart elektrikli SUV ve 4.137 adet premium smart elektrikli sedan teslim etti.

Şirket, yılın üçüncü çeyreğinde 55.432 araç teslimatı gerçekleştirerek bir önceki yılın aynı dönemine göre 75,4%’lük bir artış gördü ve bu rakam, daha önce açıkladığı 55.000 ile 57.000 araçlık hedef aralığının alt sınırının biraz üzerinde gerçekleşti.

🎯 Li Auto eylül ayında gördüğü toplam 36.060 araç teslimatıyla yıllık 212,7%’lik bir artış kaydetti ve yeni bir aylık rekor kırdı. Şirketin eylül ayındaki söz konusu teslimatları üçüncü çeyrek teslimatlarını da yıllık 296,3% artışla 105.108 adede taşıdı. 

Li Auto CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Xiang Li, “Sürekli artan pazar talebinin de etkisiyle eylül ayında çok sayıda tarihi atılım gerçekleştirerek rekor düzeyde haftalık ve aylık satış performansının yanı sıra, tek bir ayda alınan 40.000’in üzerinde siparişle sipariş alımında da yeni bir zirveye ulaştık.” dedi. 

🎯 Xpeng, sekiz aylık güçlü büyüme serisini sürdürerek, eylül ayı teslimatlarında aylık 12%, yıllık 81% artış gördü. Şirket, eylülde toplam 15.310 araç teslimatı gerçekleştirdi. 

Eylül ayında Xpeng’in G6 teslimatları 8.132 adede ulaşarak toplamda 19 binin üzerine çıktı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha1, 2, 3