Borsa Haberleri

Çinli Elektrikli Araç Üreticileri Ekim Teslimat Rakamlarını Açıkladı

November 1, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Çinli Elektrikli Araç Üreticileri Ekim Teslimat Rakamlarını Açıkladı

Elektrikli araç (EV) pazarının lideri konumundaki Çin’in önde gelen EV üreticileri Nio (NIO), Li Auto (LI) ve Xpeng’in (XPEV) ekim ayı teslimatları, güçlü artışlar yaşadı. 

🎯 XPeng, ekim ayında toplam 20.002 araç teslim etti ve bu rakam, yıllık bazda rekor 292%, aylık bazda 31%’lik bir artış gösterdi. 

Bu dönemde şirketin G6T modelinin üretimi önemli bir artış göstererek tek bir ayda 8.741 adede ulaştı ve en çok satan bataryalı elektrikli SUV oldu. Ekim ayında XPeng, 11.504 adet premium smart elektrikli SUV ve 4.137 adet premium smart elektrikli sedan teslim etti.

🎯 Nio ekim ayında gördüğü toplam 16.074 araç teslimatıyla yıllık 59,8%’lik bir artış kaydetti. Ekim ayındaki söz konusu teslimatlarla birlikte şirket 2023 başından bu yana toplam 126.067 araç teslim etmiş oldu. Bu da geçen yıla göre 36,3%’lük bir artış demek. 

NIO, 31 Ekim itibariyle 621’i Çin’de stratejik olarak konumlandırılmış 2.079 Power Swap İstasyonu ve 9.122 süper şarj yığınına sahip 1.923 Power Charger İstasyonu ve 10.457 hedef şarj cihazına sahip 1.436 hedef şarj istasyonundan oluşan küresel bir şarj ağı kurdu. 

🎯 Li Auto, ekim ayı teslimatlarında yıllık 302,1%’lik bir artışla toplam 40.422 araç teslimatı gerçekleştirdi. 

Li Auto’nun araç teslimatlarında ilk kez 40 bin aracı geçtiği ilk ay olan ekim ayı itibariyle şirket, 2023’te toplam 284.647 araç teslim etmiş oldu. Li Auto’nun Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Xiang Li, şirketin güçlü performansını “üretim, satış ve hizmet alanlarında sürekli gelişen organizasyonel kabiliyetlerine” bağladı. 

CEO ayrıca Li Auto’nun aylık 40.000 adedin üzerinde teslimat gerçekleştiren ilk Çinli yeni enerji otomobil üreticisi olduğunu ve bunun şirketin “hızlandırılmış ölçek büyümesinin bir sonraki aşamasına girişinin” bir kanıtı olduğunu belirtti.

Çinli Elektrikli Araç Üreticileri Ekim Teslimat Rakamlarını Açıkladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha1, 2, 3