Borsa Haberleri

Çinli Elektrikli Araç Üreticileri, Avrupa Hamlelerini Artırıyor

May 24, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Çinli Elektrikli Araç Üreticileri, Avrupa Hamlelerini Artırıyor

Çinli elektrikli araç üreticileri, politikacılar dünyanın en büyük ikinci ekonomisinden gelen araçlara yüksek gümrük vergisi uygulanması olasılığını gündeme getirirken bile Avrupa’ya açılmaya devam ediyor.

Nio (NIO) bu hafta Hollanda’nın Amsterdam kentinde bir showroom açarken, Xpeng (XPEV) geçen hafta Fransa’da G9 ve G6 spor araçlarının lansmanını yaptı. Xpeng ayrıca Paris’teki VivaTech konferansında bir araç sergilerken, BYD (BYDDY) de aynı şekilde araçlarından birini gösterdi.

Çinli elektrikli araç üreticileri, Elon Musk’ın Tesla’sına (TSLA) meydan okumak ve sektör genelinde lider pozisyona ulaşmak için agresif bir şekilde denizaşırı ülkelere açılıyor.

Bu hamleler, Avrupa Birliği’nin yürütme kolu olan Avrupa Komisyonu’nun Çin’deki elektrikli araç üreticilerine verilen sübvansiyonlarla ilgili devam eden soruşturması sırasında gerçekleşti. Bu soruşturma, Çin’in elektrikli araç ithalatına gümrük vergisi getirilmesine yol açabilir.

Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin bu hafta Çin’den ithal edilen elektrikli araçlara 100% gümrük vergisi getirmesiyle ABD şimdiden böyle bir adım atmış oldu.

Tabii elektrikli araç oyuncuları gümrük vergilerini hoş karşılamıyor: Tesla CEO’su Elon Musk, Çinli elektrikli araçlarına yönelik vergilerden yana olmadığını söyledi.

ABD’nin ithalat vergisine atıfta bulunarak, “Aslında, açıklandıklarında şaşırdım” diyen Musk, bu yılın başlarında Çinli elektrikli araç oyuncularının ticaret engellerinin olmaması halinde yurtdışındaki rakiplerini “yıkacakları” konusunda uyarıda bulunmuştu.

Çinli Elektrikli Araç Üreticileri, Avrupa Hamlelerini Artırıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC