Borsa Haberleri

Çinli ByteDance ve Broadcom’dan Gelişmiş Çip Ortaklığı

Çinli ByteDance ve Broadcom’dan Gelişmiş Çip Ortaklığı
Google News Icon Takip Et

Çinli internet devi ByteDance, ABD’li çip tasarımcısı Broadcom (AVGO) ile gelişmiş bir yapay zekâ işlemcisi geliştirmek üzere bir ortaklık kurdu. 

TikTok’un sahibi olan şirket, bu hamleyle ABD-Çin gerginliğinin ortasında yeterli miktarda üst düzey çip tedariki sağlamayı amaçlarken, Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberinde, uygulamaya özel entegre çip (ASIC) olarak bilinen özelleştirilmiş bir ürün olan 5 nanometre çipin ABD ihracat kısıtlamalarına uygun olacağı ve üretim işinin Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’e (TSM) yaptırılacağı belirtildi. 

Çin’deki yarı iletken konularının hassasiyeti nedeniyle isimlerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, ByteDance’ın mevcut iş ortağı Broadcom ile bağlantı kurmasının tedarik maliyetlerini azaltmaya yardımcı olacağını ve üst düzey yarı iletkenlerin istikrarlı bir şekilde tedarik edilmesini sağlayacağını söyledi. Ancak kaynaklar, TSMC’nin yeni çipin üretimine bu yıl başlamasının beklenmediğini de ekledi.

Pek çok küresel teknoloji şirketi gibi ByteDance da üretici yapay zekâ alanında büyük bir atılım başlattı ancak şirket ve Çinli meslektaşları, denizaşırı ülkelerdeki rakiplerine kıyasla çok daha sınırlı yapay zekâ çipi tedarikiyle mücadele etmek zorunda.

Bu alanda hakim isim olarak bilinen Nvidia’nın (NVDA) en gelişmiş çip setlerine, Çin ordusunun yapay zekâ ve süper bilgisayar alanındaki atılımlarını engellemeyi amaçlayan ABD ihracat kontrolleri nedeniyle ülke genelinde ulaşılamıyor. Bu nedenle Çinli şirketler de alternatif yollar bulmak zorunda kalıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters