Borsa Haberleri

Çinli BYD Son 2 Yılın En Zayıf Kârını Açıkladı

Mart 26, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Çinli BYD Son 2 Yılın En Zayıf Kârını Açıkladı

Çinli elektrikli araç devi BYD (BYDDY), acımasız bir fiyat savaşının ortasında yer alan dünyanın en büyük otomobil pazarında, elektrikli araç satışlarının ivme kaybetmesi nedeniyle dördüncü çeyrek kârında 2022’den bu yana en yavaş artışı kaydetti. 

BYD’nin geçen yılın son çeyreğinde net kârı yıllık bazda 18,6% artışla 1,20 milyar dolar (8,67 milyar yuan) olurken, gelirler 15,1% artışla 25 milyar dolara yükseldi. 

BYD, 2023 yılının tamamı için ise net kârın 80,7% artışla 4,1 milyar dolara yükseldiğini söyledi.

Peşpeşe açıklanan indirimlerin BYD’nin dördüncü çeyrekte Tesla’yı (TSLA) dünyanın en çok elektrikli araç satan şirketi olmaktan çıkarmasının ardından, Warren Buffett destekli otomobil üreticisi bu yıl daha da agresif bir duruş sergiledi.

BYD dün, Seal elektrikli sedanının yeni versiyonunun başlangıç fiyatını, bu yıl yüzünü yenileyerek ve daha düşük bir fiyatla piyasaya sürdüğü 16. model olan selefinin 5,3% altında belirledi. Bu yıl sunduğu en yüksek indirim ise 21,6% oldu.

Reuters’in hesaplamalarına göre, BYD geçen yıl Çin’deki toplam satışlarının 93%’ünü oluşturan 13 modelinin fiyatlarını ortalama 17% oranında düşürdü.

Bu yıl fiyat savaşına Tesla, Geely Auto, GAC Aion, Leapmotor ve Xpeng (XPEV) dahil olmak üzere birçok başka otomobil üreticisi katıldı ancak indirimleri derinlik ve model sayısı açısından BYD’nin yanında sönük kaldı.

Bununla birlikte, bilançoda BYD’nin hırçın indirimlerinin yurtiçi kâr marjlarına zarar verdiği görülüyor.

Londra merkezli danışmanlık şirketi GlobalData’nın Çin pazar tahminleri başkanı John Zeng, “Son fiyat indirimleri kaçınılmaz olarak bir marj darbesiyle sonuçlanacaktır.” dedi. 

Ancak bunun BYD’nin güçlü maliyet kontrolü ve artan yüksek fiyatlı ihracatı ile büyük ölçüde dengelenebileceğini söyleyen Zeng, BYD’nin ihracatının bu yıl 300 bin-400 bin adet olacağını tahmin ediyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti