Borsa Haberleri

Çinli Araç Üreticileri Tarihte İlk Kez Satışlarda ABD’yi Geride Bıraktı

Çinli Araç Üreticileri Tarihte İlk Kez Satışlarda ABD’yi Geride Bıraktı
Google News Icon Takip Et

Araştırmacı Jato Dynamics yayınladığı bir raporda, Çin’deki otomotiv şirketlerinin BYD (BYDDY) ve gelişmekte olan pazarlardaki büyümenin desteğiyle geçen yıl ilk kez ABD’li rakiplerinden daha fazla otomobil sattığını açıkladı.

Veriler, Shenzhen merkezli BYD’nin başını çektiği Li Auto (LI) ve XPeng (XPEV) gibi Çinli markaların geçen yıl 13,4 milyon yeni araç sattığını, ABD’li makarların ise yaklaşık 11,9 milyon satış yaptığını gösterdi. Japon markaları ise 23,59 milyon satışla liderlik koltuğunu korudu. 

Çin’in satış büyümesi de ABD’yi geride bırakarak bir önceki yıla göre 23% artarken, ABD’de bu oran yalnızca 9% oldu.

Jato kıdemli analisti Felipe Munoz, “Eski otomobil üreticilerinin sürekli yüksek otomobil fiyatlarıyla sonuçlanan ihmalleri, tüketicileri istemeden de olsa daha uygun fiyatlı Çin alternatiflerine yönlendirdi.” diyor. 

Önde gelen otomobil markası BYD gibi Çinli otomobil üreticileri, kendi ülkelerindeki elektrikli araç fiyat savaşının fiyatları aşağı çekmesi ve kâr marjlarını azaltması nedeniyle küresel çapta genişledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC