Borsa Haberleri

Çin’in Oyun Kısıtlamaları Sonrası Şirketler Hisse Geri Alımları Yapmaya Başladı

December 26, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Çin’in Oyun Kısıtlamaları Sonrası Şirketler Hisse Geri Alımları Yapmaya Başladı

Çin’in geçtiğimiz hafta video oyuncuların oyun içi harcamalar ve kazandıkları ödüllere ilişkin açıkladığı kısıtlamaların ardından bir dizi Çinli şirket, hisse geri alım planları açıkladı. Bu hamleler, şirketlerin kısıtlamaların ardından hissedarlarına güven verme çabası olarak yorumlandı. 

Geçen hafta açıklanan Pekin’in yeni kuralları, online oyunlara yapılan harcamalara belirli bir sınır getirecek. Online oyunların oyuncularına her gün oyuna giriş yapmaları, oyunda ilk kez harcama yaptıkları veya üst üste harcama yaptıkları durumlarda ödül vermesi yasaklanacak.

Söz konusu gelişmelerin ardından Tencent (TCEHY) ve NetEase (NTES) hisselerinde büyük bir düşüş yaşamış ve cuma günü piyasa değerlerinden toplam 80 milyar dolar kaybetmişti. 

Dün akşam sekiz şirket, Çin’in oyun sektörüne olan güveni ve yatırımcıları koruma ihtiyacını gerekçe göstererek toplam 780 milyon yuan (110 milyon dolar) değerinde hisse geri alımı planlarını açıkladı.

Geri alım duyuruları, Çin’in video oyunu düzenleyicisi olan Ulusal Basın ve Yayın İdaresi’nin cumartesi günü bir açıklama yayınlayarak hükümetin kamuoyunun görüşlerini “ciddiyetle inceledikten” sonra önerilen kuralları daha da geliştireceğini söylemesinin ardından geldi.

105 Oyun Onaylandı

Çin’in oyun şirketlerinde geçen hafta görülen dalgalanmaların ardından Ulusal Basın ve Yayın İdaresi, sektörü tamamen desteklediğini belirterek 105 yeni oyunu onaylandığını açıkladı. 

Otorite, WeChat üzerinden yaptığı açıklamada, söz konusu onayları “çevrimiçi oyunlar sektörünün sağlıklı bir şekilde gelişmesini destekleyen olumlu işaretler” olarak tanımladı. 

Çin’in Oyun Kısıtlamaları Sonrası Şirketler Hisse Geri Alımları Yapmaya Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, MarketWatch