Borsa Haberleri

Çin’in Çip Üretim Ekipmanı Alımları 40 Milyar Dolara Ulaştı

January 22, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Çin’in Çip Üretim Ekipmanı Alımları 40 Milyar Dolara Ulaştı

Çin’in çip üretim ekipmanı ithalatı, şirketlerin ABD öncülüğündeki yarı iletkenlere yönelik kısıtlamaları aşma çabasıyla 2023’te oldukça yükseldi. 

Bloomberg’in resmi gümrük verilerindeki hesaplamalara dayandırılan haberine göre, Çin’de bilgisayar çipi üretiminde kullanılan makinelerin ithalatının 2023’te 14% artarak yaklaşık 40 milyar dolara yükseldiği belirtildi.

Bu miktar, 2015’e kadar uzanan verilere göre değer bakımından kayıtlara geçen ikinci en büyük miktar olarak öne çıkıyor. Rapora göre bu artış, 2023 yılında toplam ithalattaki 5,5%’lik düşüşe rağmen gerçekleşti; bu da Çin hükümetinin ve ülkenin, çip sektörüne verdiği önemi gösteriyor.

Çinli çip şirketleri, Çin’in becelerini geliştirmek ve ABD ile müttefikleri tarafından uygulanan ihracat kısıtlamalarını aşmak amacıyla hızla yeni yarı iletken tesislerine yatırım yapıyor. Bu kısıtlamalar, Çinli şirketlerin yapay zekâ veya yapay zekâ ürünleri için gerekenler gibi en güçlü çipleri üretmek için gereken makinelere erişimini zorlaştırdı.

Geçtiğimiz ay, aralarında Tencent’in (TCEHY) de bulunduğu Çinli çip tasarımcıları, ABD’deki ihracat kısıtlamalarının müşterileri yeni kaynaklara yönelmeye teşvik etme umuduyla, kendi yapay zekâ çiplerini Nvidia’ya (NVDA) alternatif olarak sunmaya başlamıştı.

Raporda, şirketlerin bu ay Hollanda’daki kısıtlamaların başlamasından önce satın almak için acele etmeleri sebebiyle, Aralık 2023’te Hollanda’dan litografi ekipmanı ithalatının bir yıl öncesine göre yaklaşık 1.000% artarak 1,1 milyar dolara yükseldiği belirtildi.

Bu ayın başlarında ASML Holdings (ASML), Hollanda hükümetinin yakın zamanda bazı litografi sistemlerinin Çin’e ihracat lisansını kısmen iptal ettiğini söylemişti.

Çin’in Çip Üretim Ekipmanı Alımları 40 Milyar Dolara Ulaştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha