Borsa Haberleri

Çin’den Oyun Harcamalarını Engelleyecek Kurallar

December 22, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Çin’den Oyun Harcamalarını Engelleyecek Kurallar

Çinli düzenleyiciler, video oyunlarda oyuncuların yaptığı harcamalar ve karşılığında aldıkları ödüllere kısıtlayıcı kurallar açıkladı. 

Pekin’in yeni kuralları, online oyunlara yapılan harcamalara belirli bir sınır getirecek. Online oyunların oyuncularına her gün oyuna giriş yapmaları, oyunda ilk kez harcama yaptıkları veya üst üste harcama yaptıkları durumlarda ödül vermesi yasaklanacak.

Söz konusu kısıtlamaların tümü online oyunlarda kullanılan teşvik mekanizmalarına ket vuracak diyebiliriz. Kurallar ayrıca, zorlu dönemlerden geçtikten sonra bu yıl yeniden büyüme kavşağına giren dünyanın en büyük oyun pazarına zarar verebilir. 

Yeni kuralların açıklanmasının ardından Tencent (TCEHY) ve NetEase (NTES) hisseleri, Asya piyasalarında sırasıyla 16% ve 25% geriledi. 

UOB Kay Hian kurumsal satış direktörü Steven Leung, “Esasen regülasyonun kendisi değil, politika riski çok yüksek. İnsanlar bu riskin sona erdiğini düşünüyordu ve yeniden temellere bakmaya başlamıştı. Kurallar, güvene oldukça zarar veriyor.” diyor. 

Çin’in bu hamlesi oyun dünyası için yeni bir durum değil; Pekin yönetimi geçtiğimiz yıllar içinde video oyun kuralları konusunda oldukça sert önlemler almıştı. Çin, 2021 yılında 18 yaşın altındaki oyuncuların oyun süresine bir sınır getirmiş ve yeni video oyunların onayını 8 ay boyunca durdurmuştu. 

Bu durum geçen yıl sonlanmış ve yeni oyunlar onaylanmaya başlamıştı ancak yönetimin oyun içi harcamalara yönelik endişeleri devam etmişti. 

Şimdi açıklanan yeni kurallar, oyun içi harcamaları kısıtlamayı amaçlayan şimdiye kadarki en açık düzenleme niteliğine sahip. Ödül özelliklerinin yasaklanmasının yanı sıra oyunların, oyuncuların oyun içi harcamalar için dijital cüzdanlarına ne kadar para yükleyebileceklerine ilişkin sınırlar da koyması gerekiyor.

Oyunların reşit olmayanlara olasılığa dayalı çekiliş özellikleri sunması ve sanal oyun öğelerinin spekülasyonuna ve açık artırmasına olanak sağlaması da yasaklandı.

Çin’den Oyun Harcamalarını Engelleyecek Kurallar

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters