Nvidia

Çin’deki Nvidia Boşluğunu Tencent ve Diğerleri Doldurabilecek Mi?

Aralık 12, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Çin’deki Nvidia Boşluğunu Tencent ve Diğerleri Doldurabilecek Mi?

ABD’nin Çin’e yapılan ihracatlara getirdiği kısıtlayıcı kuralların ardından görünüşe göre Çinli çip şirketleri ülkenin talebini karşılamaya hazırlanıyor. 

Tencent Holdings (TCEHY) de dahil olmak üzere Çinli çip tasarımcıları, ABD’nin ihracat kısıtlamalarının Çinli müşterileri çip alımları için Nvidia’ya (NVDA) alternatifler aramaya teşvik edeceğini umuyor. 

Çip devi Nvidia, yapay zekâ yazılımlarında muazzam miktarda veriyi işlemek için kullanılan çip satışlarında, Çin’in 7 milyar dolarlık pazarının 90%’ına yakın bir payını kontrol ediyor.

Ancak ABD’nin ekim ayında stratejik teknoloji kontrolleri üzerinde vitesi artırmasıyla, devlet destekli Hygon Information Technology ve startup Iluvatar CoreX gibi daha küçük isimleri bile ABD devine karşı mücadele etme konusunda cesaretlendirdi.

Örneğin Huawei Technologies, Ascend 910B çipinin genel performans açısından olmasa da bilgi işlem gücü açısından Nvidia’nın A100’ü ile karşılaştırılmasıyla en çok ilerleme kaydeden şirket olarak görülüyor.

Çin’deki Nvidia Boşluğunu Tencent ve Diğerleri Doldurabilecek Mi?

Reuters’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Huawei’nin de ötesinde Tencent ve daha küçük yapay zekâ oyuncuları, son aylarda çip ürünlerinin lansanlarını ve pazarlama çabalarını artırdı. 

Bunun nedeni ise Çinli teknoloji devlerinin, ABD kısıtlamaları yalnızca en gelişmiş çipleri etkilese de ülkedeki müşterlerin Nvidia’dan uzaklaşacağını umması.

Çin’in en büyük sosyal medya platformu ve oyun şirketi olmasının yanı sıra Tencent, aynı zamanda bulut hizmetleri de sunuyor. Kaynaklara göre şirket, derin öğrenme girişimi Enflame ile birlikte geliştirdiği yapay zekâ çipi Zixiao’yu kullanan ve bazı Nvidia çipleriyle karşılaştırılabilir performans sunan hizmetlerine ağırlık vermeye başladı. 

Tencent, Zixiao çiplerini dahili olarak kullanıyor ve bunları doğrudan harici müşterilere satmıyor. Nvidia veya AMD (AMD) çiplerini de seçenek olarak sunan bulut hizmetleri aracılığıyla, müşterilerine bilgi işlem gücü kiralıyor.

Bir şirket sözcüsü, “Tencent Zixiao’yu yasa ve yönetmeliklere uygun olarak bulut ürün ve çözümlerimizi tamamlamak üzere tasarladı. Sadece Tencent Cloud’un kurumsal hizmetleri aracılığıyla müşterilere sunuluyor.” diyor. 

Diğerleri ise doğrudan satış yapıyor. Yunsui adında bir yapay zekâ eğitim hızlandırıcı çipi olan Tencent destekli Enflame ve Tiangai grafik işlem birimini (GPU) üreten Iluvatar CoreX de Nvidia’nın gelişmiş A100 çipinin yerine geçecek güncellemelerin tanıtımını yapmaya başladı. 

🏃 Kısıtlamalar Çin’i Harekete Geçirdi

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki teknoloji şirketleri artık Nvidia alternatiflerine yönelmeye başladı. Tencent, ABD’deki kısıtlamaların kendisini yapay zekâ eğitim çipleri için yerli kaynaklar aramaya yönelttiğini söyledi. 

Ki hatırlarsan, geçen ay internet arama lideri Baidu’nun (BIDU) Huawei çipleri için yüklü bir sipariş verdiğini söyledi.

Isaiah Research Başkan Yardımcısı Lucy Chen, Çinli çip tasarımcılarının Nvidia’dan sipariş kazanmaları halinde, ABD’nin TSMC (TSM) gibi dökümhanelerin Çinli şirketlerle çalışmasına getirdiği kısıtlamalar nedeniyle üretim kapasitesi için hâlâ mücadele edebileceklerini söyledi:

Çin’in gelişmiş üretim süreçlerinin ve gelişmiş paketleme kapasitesinin büyük bir kısmının Huawei’nin kullanımına öncelik vermesi muhtemel. Bu gelişmekte olan şirketlerin, ABD kısıtlamaları ve üretim sınırlamalarının getirdiği kısıtlamaların üstesinden nasıl gelecekleri konusunda strateji geliştirmeleri gerekiyor.” 

White Oak Capital yatırım direktörü Nori Chiou, teknoloji devlerinin sadece Nvidia’nınkiler yerine daha fazla yapay zekâ çipi bulundurma stratejisi izlemesi ve yapay zekâ stratejilerinin sürdürülebilirliğinin performanstan ziyade bir öncelik haline gelmesiyle birlikte, kısıtlamaların bir pazar fırsatı yarattığını söyledi.

Chiou, “(ABD’nin) asıl amacı Çin’in yapay zekâ becerilerni yavaşlatmaktı ama aslında ihracat kısıtlamaları Çin’in kendini geliştirme çabalarını artırdı. Birçok Çinli bulut devi, bu kısıtlamalar nedeniyle kendi yapay zekâ ekosistemlerini ABD çipleri olmadan oluşturmaya çalışıyor.” diyor. 

👀 “Nvidia Çin’e Çip Satabilir, Satacak ve Satmalı”

Çinli şirketler ABD kısıtlamalarının sunduğu fırsatla kendi ülkelerinde herhangi bir kurala tabi olmadan çip geliştirme çabalarını artırırken, görünüşe göre ABD Ticaret Bakanlığı Nvidia’nın çip satışları konusunda iyimser. 

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, çip devinin ticari amaçlarla “Çin’e yapay zekâ çipleri satabileceğini, satacağını ve satması gerektiğini” söyledi. Raimondo, bakanlığın düzenlemeler kapsamında Çin’e yapay zekâ çipi satışı konusunda Nvidia ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, Seeking Alpha

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti