Borsa Haberleri

Çin’deki İki Elektrikli Araç Şirketine Dikkat!

October 6, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Çin’deki İki Elektrikli Araç Şirketine Dikkat!

Çin’deki yatırımcılar, son zamanlarda zor günler geçiriyor! 

Shanghai Composite endeksi bu yıl 17% düşerken son beş yılda da 10% civarında geriledi. 

Ancak Guinness Asset Management’ın Asya ve yükselen piyasa yatırımları başkanı Edmund Harriss, finansal koşullar sıkı olsa bile belirli temel sektörlerde değer alanı olduğunu düşünüyor. Harris, Covid-19 karantinalarından ve aşırı genişleyen emlak piyasasından kaynaklanan zorluklara rağmen uzun vadede Çin hakkında iyimser görünüyor.

Harriss, Çin hükümetinin sıfırdan başlamaya ve yaşlanan nüfusla daralan işgücü gibi uzun vadeli zorluklarla yüzleşmeye karar verdiğine inanıyor.

Fon yöneticisi ülkedeki gelişmelere ilişkin “Bu, işgücünün daha üretken hâle gelmesi ve daha yüksek katma değerli faaliyetler üretmesi gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle Çin, hâkim olabileceği yeni sektörlere geçmek istiyor.” ifadelerini kullandı. 

Ayrıca Edmund Harriss; elektrikli araç sektörü, fabrika otomasyonu ve sürdürülebilir enerji alanındaki şirketlerin önümüzdeki 5 ile 20 yıl içinde küresel emsallerinden daha iyi performans göstereceklerini söyledi. 

Eve Energy ve CATL Sektördeki Başarılı İsimler Arasında!

Edmund Harriss, BMW’nin Çinli batarya üreticileri CATL ve Eve Energy ile Avrupa’da pil üretim tesisi kurma sözleşmesi imzalamasını referans göstererek bu isimleri sektörlerdeki başarılı şirketler arasında gösterdi. Her iki şirket de Alman otomobil üreticisine yeni nesil elektrikli araçları için 2025’ten itibaren batarya tedarik etmeye başlayacak. Harriss, konuyla ilgili olarak “Çinli pil üreticileri çok iyi. O sektöre yüklü bir sermaye girdi. Bu, Çin’in hangi sektörlerde başarılı olmak istediğinin görünür bir örneği.” dedi.

Öte yandan, dünyanın en büyük elektrikli araç bataryası üreticisi olan CATL’ın hisseleri bu yıl 30% düştü ancak son beş yılda 650%’den fazla arttı. Benzer şekilde Eve Energy hisseleri de bu sene 25% düşerken son beş yılda 530% yükseldi. 

200 milyon dolardan fazla varlıktan sorumlu olan fon yöneticisi, “Çin’de satın alınacak çok şey olduğunu düşündüğüm için piyasanın geri kalanıyla biraz uyumsuz görünüyorum. Bana göre söz konusu hisselerdeki değerlemeler genel olarak son derece çekici.” ifadelerine yer verdi. 

Çin’deki İki Elektrikli Araç Şirketine Dikkat!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı