Borsa Haberleri

Çin’deki Batarya İndirimleri Elektrikli Araç Hisselerine Zarar Verebilir – Barron’s

February 22, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Çin’deki Batarya İndirimleri Elektrikli Araç Hisselerine Zarar Verebilir – Barron’s

Çinli batarya üreticisi CATL’in indirim hamlesinin lityum hisseleri açısından önemli olduğunu düşünen Barron’s şirketinden Al Root, “Yatırımcılar yanlış sonuç çıkarmış olabilir. İndirim kararından dolayı batarya üreticileri ile Tesla gibi elektrikli araç üreticilerinin riskleri daha büyük.” dedi.

● Root, CATL’in indirim hamlesinin lityum tedarikçilerine fiyatları düşürme baskısı yapabileceğini fakat bu baskının karşılık bulmasının kesin olmadığını ifade etti. Fiyat savaşı, tüm batarya üreticileri için batarya kârının düşmesi anlamına geliyor.

● Çin elektrikli araç sektöründeki aşırı arz ayrıca Tesla (TSLA), Li Auto (LI), NIO (NIO) ve XPeng (XPEV) gibi şirketler için kâr marjlarının düşmesi demek. Root’a göre “net olmayan şey, CATL’in fiyatlandırma stratejisinin lityum madencilerini olumsuz etkileyip etkilemeyeceği”…

● Ayrıca metrik ton başına 200 bin yuanlık (30 bin dolarlık) fiyatlandırma seviyesi, otomotiv sektörünün uzun vadede lityum arzını güvenceye alabilmesi için Albemarle (ALB)’ın ocak ayında ton bazında önerdiği fiyatın 10 bin dolar üzerinde kalıyor.

Çin’deki Batarya İndirimleri Elektrikli Araç Hisselerine Zarar Verebilir - Barron’s

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha