Borsa Haberleri

Çin’de Rekabet Kızışıyor: BYD İndirimlerini Artırdı

Çin’de Rekabet Kızışıyor: BYD İndirimlerini Artırdı
Google News Icon Takip Et

Çinli elektrikli araç devi BYD (BYDDY), en ucuz modeli Seagull’un fiyatını 5% düşürerek Çin’deki sert fiyat rekabetini daha da körükledi.

Kompakt bir model olan Seagull artık 9.700 dolarlık (69 bin 800 yuan) fiyat etiketiyle sunulacak. 

BYD, Tesla’nın (TSLA) geçen yıl dünyanın en büyük otomobil pazarında başlattığı fiyat savaşında amansız bir isim haline geldi. Bu agresif indirimler, BYD’nin araçlarının çoğu Çin’de satılsa bile, dünyanın en büyük elektrikli araç satıcısı olarak ABD’li rakibini geride bırakmasına yardımcı oldu.

Bu yıl şirket denizaşırı pazarlarda en çok satan aracı Yuan Plus fiyatında yaklaşık 12%’lik bir düşüş de dahil olmak üzere bir dizi fiyat indirimine gitti. Şirketin bu indirimleri, rakiplerine kıyasla daha derinlemesine ve daha fazla sayıda modelde yapıldı.

Bu yıl yeni fiyat indirimleri uygulayan diğer otomobil üreticileri arasında Tesla, Geely Auto ve Xpeng (XPEV) yer alıyor.

China Merchants Bank International analisti Shi Ji, BYD’nin 2024 yılına kadar daha fazla indirim sunmasının muhtemel olduğunu belirterek, bunun şirketin brüt kâr marjı üzerinde baskı yaratacağını ancak tedarikçilerin maliyet kesintileriyle bu durumun kısmen telafi edilebileceğini söyledi. 

Warren Buffett destekli otomobil üreticisinin brüt kâr marjları bugüne kadar oldukça iyi seyretti; Reuters hesaplamalarına göre, ikinci çeyrekte 18,7% olan kâr marjı üçüncü çeyrekte 22%’ye yükseldi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters