Apple Haberleri

Çin Talebi Toparlanıyor: Apple’ın Çin Teslimatları 52% Yükseldi

May 28, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Çin Talebi Toparlanıyor: Apple’ın Çin Teslimatları 52% Yükseldi

ABD’li teknoloji devi Apple’ın (AAPL) amiral gemisi ürünü iPhone’u, geçtiğimiz ay Çin’de gözle görülür bir toparlanma yaşadı ve perakende ortakların indirimlerinin ardından teslimatlar 52% arttı.

Bloomberg’ün hesaplamalarına göre, Çin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Akademisi’nin son rakamları ülkede akıllı telefon teslimatlarının arttığını ve bunların yaklaşık 3,5 milyonunun yabancı markalardan geldiğini gösterdi. Bu cihazların büyük çoğunluğunu iPhone oluşturuyor ve yılın ilk iki ayındaki keskin düşüşler sonrası, mart ayında büyüme kaydetmesinin ardından hızlı bir geri dönüşe işaret ediyor. 

Apple ve Çinli satıcıları, 2024 yılının başından bu yana fiyatları düşürüyor ve bu anlaşmalar ülkedeki 18 Haziran alışveriş festivaline eşlik eden satış sezonuna kadar uzanıyor. Apple, bir süredir Huawei Technologies’a premium pazar payını kaptırdığı için en yeni nesil telefonlarının satışlarında çift haneli düşüşler görmüştü.

Bloomberg Intelligence analistlerine göre, yakın zamanda yapılan bir ankette tüketicilerin yeni cihazlara geçme konusunda daha yüksek bir ilgi göstermesi nedeniyle iPhone’un Çin’deki düşüşü sona eriyor olabilir.

Analistler Steven Tseng ve Sean Chen, “Son anketimiz, Apple’ın Huawei tarafından yerinden edildikten sonra Çinli tüketicilerin en sevdiği akıllı telefon markası olarak geri döndüğünü gösterdiğinden, iPhone’un daralan Çin pazar payı yakında istikrar kazanabilir.” diye yazdı.

Çin Talebi Toparlanıyor: Apple’ın Çin Teslimatları 52% Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg