Borsa Haberleri

Çin, Son 6 Ayda 40 Yapay Zekâ Modelini Onayladı

January 29, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Çin, Son 6 Ayda 40 Yapay Zekâ Modelini Onayladı

Pekin, yapay zekâ gelişiminde ABD’yi yakalama çabaları kapsamında onay sürecinin başlamasından bu yana geçen ilk altı ayda kamu kullanımı için 40’tan fazla yapay zekâ modelini onayladı.

Çin devlet destekli Securities Times’ın haberine göre, Çinli düzenleyiciler geçen hafta aralarında Xiaomi’nin (XIACY) de yer aldığı çeşitli şirketlerin toplam 14 büyük dil modeline (LLM) kamu kullanımı için onay verdi. 

Pekin, geçtiğimiz ağustos ayında teknoloji şirketlerinin LLM’lerini halka açmak için düzenleyicilerden onay almalarını şart koşmaya başladı. Bu, Çin’in yapay zekâ teknolojisini geliştirmeye yönelik yaklaşımının altını çizerken, teknolojiyi kendi gözetimi ve kontrolü altında tutmaya çalıştığına da işaret ediyor.

Pekin, onay sürecinin kabul edilmesinden kısa bir süre sonra ağustos ayında ilk yapay zekâ model grubunu onayladı. Baidu (BIDU), Alibaba (BABA) ve ByteDance, Çin’in onay alan ilk şirketleri arasında yer aldı.

Çinli düzenleyiciler daha sonra kasım ve aralık aylarında iki grup onay daha verdi ve bu ay başka bir gruba yeşil ışık yakıldı. Hükümet, kamuya açık kontroller için onaylanan şirketlerin tam listesini açıklamamış olsa da, Securities Times 40’tan fazla modelin onaylandığını söyledi.

Çinli şirketler, Microsoft (MSFT) destekli OpenAI’ın sohbet robotu ChatGPT’nin 2022’de dünyayı kasıp kavurmasından bu yana yapay zekâ ürünleri geliştirmek için ABD’li rakiplerinin yanı sıra birbirleriyle de yarışıyor. 

Aracı kurum CLSA’ya göre, o dönemde Çin’de 130 yapay zekâ modeli vardı ve bu rakam, küresel toplamın 40%’ını oluşturarak, ABD’nin 50%’lik payının hemen arkasındaydı. 

Çin’in önde gelen ChatGPT benzeri sohbet robotlarından biri olan Baidu’nun Ernie Bot’u, şirketin CTO’sunun aralık ayında yaptığı açıklamaya göre 100 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı.

Çin, Son 6 Ayda 40 Yapay Zekâ Modelini Onayladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters