Borsa Haberleri

Çin, Metaverse Planlarını Hızlandırıyor!

November 7, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Çin, Metaverse Planlarını Hızlandırıyor!

● Çin, salı günü sanal gerçekliğe ilişkin ilk eylem planını açıkladı. Bu kapsamda, sanal gerçeklik sektöründe 2026 yılına kadar 25 milyondan fazla cihaz teslimatı gerçekleştirilerek en az 350 milyar yuan (48,20 milyar dolar) kazanç elde edilmesi amaçlanıyor.

● Pekin’de Sanayi ve Bilişim Teknolojileri Bakanlığı önderliğinde beş bakanlık tarafından yapılan açıklamada, ülkenin 14’üncü beş yıl planı çerçevesinde dijital ekonominin temel ayağının sanal gerçeklik olduğu vurgulandı.

● Açıklamada, artırılmış gerçeklik ve karma gerçeklik de sanal gerçeklik kapsamında değerlendirildi.

● Ayrıntılı hedefler içeren bu ilk eylem planı, Pekin’in sanal teknoloji alanında dünya lideri olma hedefini ortaya koyuyor.

● 25 milyon adet cihaz hedefinin bugünden başlayarak 2026 yılına kadar olan yıllık teslimatı mı yoksa toplam teslimatı mı ifade ettiğine dair bir açıklama yapılmadı.

● Araştırma kuruluşu IDC’ye göre Çin, bu yılın ilk yarısında yarım milyondan fazla sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik cihazı teslim etti.

● Çin Bilgi ve İletişim Akademisi; Meta (META), Microsoft (MSFT), Apple (AAPL), Google (GOOGL) ve Tencent gibi küresel teknoloji devlerini sanal gerçeklik fırsatlarını kovalayan şirketler arasında sıraladı.

Çin, Metaverse Planlarını Hızlandırıyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters