Borsa Haberleri

Çin Hisselerine Yönelik Borsadan Çıkarılma Korkusu!

September 30, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Çin Hisselerine Yönelik Borsadan Çıkarılma Korkusu!

ABD borsalarında işlem gören Çinli şirketler için borsa kotundan çıkarılma riski, 2020’nin sonlarında Yabancı Şirketler Sorumluluğu Yasası’nın imzalanmasının ardından artış gösterdi.

Çinli büyük şirket Didi’nin, ABD’deki ilk halka arzından sadece altı ay sonra, 2021’in sonlarında New York Menkul Kıymetler Borsası’ndan çıkma planlarını açıklaması da yatırımcı endişelerini artırdı.

Halka arzından kısa bir süre sonra Didi’ye karşı Çinli yasa düzenleyiciler tarafından bir siber güvenlik soruşturması başlatıldı. Didi ayrıca ABD Sermaye Piyasası Kurumu tarafından başlatılan bir soruşturma ile de karşı karşıya kaldı.

NASDAQ Genel Başkan Yardımcısı Bob McCooey’e göre, ABD ve Çin’in bir denetim ihtilafını çözmeye çok yakın olması nedeniyle, NASDAQ’ın önümüzdeki aylarda borsada listelenmek isteyen Çinli şirketlere ilişkin “çok güçlü” bir iletişim hattına sahip olacağını söyledi.

McCooey, 2021 yılının ilk yarısında yaklaşık 30 Çinli şirketin NASDAQ’ta halka açıldığını da belirtti.

CNBC’nin ABD-Çin Ekonomik ve Güvenlik İncelemesi Komisyonu’ndan elde ettiği verilere göre, 2021’in ikinci yarısında NASDAQ’ta yalnızca iki Çinli şirket listelendi ve bir şirket ise 2022’nin ilk üç ayında borsaya giriş yaptı.

Çin Hisselerine Yönelik Borsadan Çıkarılma Korkusu!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı