Borsa Haberleri

Çin Hisseleri Neden Yükseldi?

November 14, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Çin Hisseleri Neden Yükseldi?

Çin, Covid-19 konusunda, aşırı korumacı bir annenin yatma saati konusunda takındığından daha katı bir tavır takındı. Hal böyleyken bazı kısıtlamaların gevşetilmesi söz konusu olduğunda, yatırımcılar bir toparlanma yaşanacağı ümidiyle hisselere ralli yaptırdılar.

●  Devlet medyasının, Covid-19 bağlantılı seyahat kısıtlamalarının yakında gevşetileceğini ve karantina sürelerinin kısaltılacağını duyurmasının ardından Çin hisselerinin rallisi başladı. Haberlerin ardından Shenzhen Component ve Shanghai Composite sırasıyla 2,12% ve 1,69% yükselirken, Hang Seng Endeksi ise 7,74% artış kaydetti.

●  Hang Seng Endeksi yılbaşından bugüne kadar 25%’ten fazla düşerken, Çin borsası 2022’nin büyük çoğunluğunu durgun geçirdi. Sadece Çin’in ekonomik büyümesini baltalamakla kalmayıp dünya çapında tedarik zincirinde aksamalara sebep olan “Sıfır Covid” politikası yüzünden bölgede birçok işletme kapanmak zorunda kalmıştı.

●  Piyasada heyecan dalgasının yayılmasının en büyük sebeplerinden biri olan karantina kurallarının gevşetileceği haberi, yönetimin “Sıfır Covid” tutumundan geri adım atmaya başladığının bir işareti olarak görülüyor. Bununla birlikte gevşetmelerin ne zaman başlatılacağına dair resmi bir açıklama henüz gelmedi. Tüm kısıtlamaların kaldırılması ve dünyanın ikinci büyük ekonomisinin normale dönmesi biraz zaman alacak gibi görünüyor. Yine de, iyi haberler hiç haber olmamasından iyidir.

Çin Hisseleri Neden Yükseldi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Tradingview