Borsa Haberleri

Çin Hisseleri Neden Düşüyor?

January 31, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Çin Hisseleri Neden Düşüyor?

Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) geçen hafta açıkladığı teşvik paketinden bir miktar destek alan Çin borsaları, bugün son beş yılın en düşük seviyerilerine gerilerken, çeşitli şirket hisseleri de değer kaybetti. Peki neden?

Çin’in fabrika faaliyetinde son üç ayda görülen zayıflık, ocak ayında da devam etti ve PBOC’nin önlemlerini gölgede bıraktı. 

Çin’de açıklanan ve imalat sektöründeki ekonomik eğilimlerinin yönü hakkında bilgi veren imalat PMI endeksi, aralık ayındaki 49 seviyesinden ocak ayında 49,2’ye yükselse de 50 sınırının altında kaldı. 

✍️ PMI verilerinde 50 seviyesinin üzerinde bir gösterge ekonomik faaliyetin arttığını gösterir. Aksine 50’nin altında bir gösterge ise faaliyetin daraldığına işaret eder.

Çin İstatistik Kurumu NBS’nin kıdemli istatistikçisi Zhao Qinghe, söz konusu zayıflığı zayıflığı kışın düşük sıcaklık ve endüstrinin yoğun olmadığı sezonun başlangıcı olan Bahar Bayramı tatilinin yaklaşması gibi faktörlere bağladı.

Ay Yeni Yılı olarak da bilinen yıllık Bahar Festivali, bu yıl 10 Şubat’ta başlıyor. Çin borsaları, her yıl bir hafta süren tatil için genellikle kapalı.

Söz konusu PMI verisinin ardından Çin’in CSI 300 endeksi 0,91% düşüşle son beş ayın en düşük seviyesinden kapandı. Hong Kong’un Hang Seng endeksi ise 1,78% geriledi. 

Bu karamsar hava, Çinli şirket hisselerine de olumsuz yansıdı. Piyasa öncesi işlemlerde Alibaba (BABA) 1,18%, Bilibili (BILI) 2,45%, PDD Holdings (PDD) 1,05%, NetEase (NTES) 1,23%, JD (JD) 2,15% ve Baidu (BIDU) 1,29% değer kaybetti. 

Çin’e yönelik bu görünüme rağmen bazı analistler, ülkede faaliyet gösteren şirketlerin fırsatlar sunabileceğine inanıyor. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek istersen seni “Analist Notu: Çin Hisseleri Bir Fırsat Olabilir mi?” başlıklı içeriğimize alalım.

Çin Hisseleri Neden Düşüyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC