Borsa Haberleri

Çin Hamlesi Sonrası Çip Hisselerinde Düşüş!

Nisan 4, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Çin Hamlesi Sonrası Çip Hisselerinde Düşüş!

Çin hükümetinin ABD merkezli Micron Technology’ye (MU) ilişkin inceleme yapılacağına dair açıklama yapması, Micron’un öncülüğünde yarı iletken hisselerinde düşüşe yol açtı. 

Çin neyi inceleyecek? Çin hükümeti tarafından geçen hafta açıklanan inceleme kapsamında ülkede satılan Micron ürünlerinin araştırılacağı söylendi. Hangi ürünlerin inceleme altında olduğu belirtilmese de Çin’e göre bu hamle, ulusal güvenliği koruyarak tedarik zincirini güven altına almak için yapılacak.

Peki, hisseler nasıl etkilendi? Çin’den gelen açıklamaların ardından Micron hisseleri 2% düşüşle 59,01 dolara geriledi.

Micron’un aksine yatırım şirketi Bernstein’in Intel’in (INTC) notunu artırmasının ardından şirket hisseleri 0,6% yükseldi. Analist Stacy Rasgon yatırımcılara gönderdiği bir notta görünümün hâlâ pek iyi olmadığını ancak orta vadeli beklentilerde toparlanma olduğunu belirtti. 

Intel ile pazar payı rekabetini sürdüren AMD (AMD), gün içerisinde 2%’nin üzerinde değer kaybetti. 

Küçük bir not: Analist Rasgon, AMD notunun ocak ayında düşürülmesinin hisse perspektifinden “açıkça yanlış” bir karar olduğunu ancak zayıf kârlılık gibi bu kararın arkasındaki sebeplerin süregeldiğini ekledi. 

Intel ve AMD’nin bir diğer rakibi Nvidia (NVDA) hisseleri de 0,5% düştü.

Citi’den de haber var! Çin’in Micron incelemesinin yanı sıra Citi’nin Entegris (ENTG), Wolfspeed (WOLF) ve FormFactor (FORM) notlarını düşürmesiyle şirketlerin her birinin hisselerinde en az 3%’lük kayıp yaşandı. 

Citi ayrıca yarı iletken ekipmanı ve bileşenleri kapsamında favorilerini açıkladı. Bu kategorilerde yer alan Applied Materials (AMAT) ve Coherent (COHR) hisseleri 1%, Lam Research (LCRX) ve Advanced Energy Industries (AEIS) hisseleri de 2% değer kaybetti.

Çin Hamlesi Sonrası Çip Hisselerinde Düşüş!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti