Borsa Haberleri

Çin, Gelişmiş Çipler Yapmak için ABD Teknolojisini Kullandı

Çin, Gelişmiş Çipler Yapmak için ABD Teknolojisini Kullandı
Google News Icon Takip Et

Çinli teknoloji şirketleri Huawei ve Semiconductor Manufacturing International, 2023’te gelişmiş çipler üretmek için ABD’ye ait teknolojikler kullandı. 

Bloomberg’ün konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara göre, SMIC geçen yıl Huawei için gelişmiş teknolojiye sahip 7 nanometrelik çipler üretmek için Applied Materials (AMAT) ve Lam Research’ün (LRCX) teknolojisini kullandı. 

Haberde, SMIC’nin söz konusu üretim için ABD yapımı makineleri Washington’un Ekim 2022’de yürürlüğe giren satış yasağından önce aldığı belirtildi. 

Bloomberg başka bir haberinde de Çin’in ülkede şimdiye kadarki en büyük çip fonunu oluşturmak için 27 milyar dolar sunmaya hazırlandığı öne sürüldü. 

Konuyla ilgili bilgisi olan bir kaynak, Bloomberg’e Çinli Ulusal Entegre Devre Endüstrisi Yatırım Fonu’nun yerel hükümetlerden ve devlet girişimlerinden fon toplamaya başladığını söyledi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, Seeking Alpha