Borsa Haberleri

Çin, Elektrikli Araç Üreticilerine Seslendi: Yerel Çipler Satın Alın

Mart 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Çin, Elektrikli Araç Üreticilerine Seslendi: Yerel Çipler Satın Alın

Çin hükümeti, Batı’dan yapılan ithalata bağımlılığı azaltma ve Çin’in yerli yarı iletken endüstrisini güçlendirme kampanyasının bir parçası olarak, BYD (BYDDY) ve Geely Automobile gibi elektrikli araç üreticilerine çip satın alımlarını yerel isimlerden yapmaları çağrısında bulundu.

Bloomberg’ün konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere dayandırdığı haberine göre, Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı bu yıl otomobil üreticilerinden Çin çiplerinin benimsenmesini hızlandırmak için yerli bileşen alımlarını artırmalarını istedi. 

Bu kişiler, ülkenin teknoloji denetçisinin daha önce otomobil üreticilerinin 2025 yılına kadar çiplerinin beşte birini yerel olarak tedarik etmeleri için gayri resmi bir hedef belirlediğini ancak ilerleme hızından memnun kalmadığını söyledi.

Kaynaklar, bakanlığın artık şirketlere mümkünse yabancı yarı iletkenlerden kaçınmaları yönünde doğrudan talimat verdiğini söyledi. Bu da denizaşırı çip şirketlerinin silikonlarını Semiconductor Manufacturing International ya da Hua Hong Semiconductor gibi yerel bir dökümhane aracılığıyla üretmeleri gerektiği anlamına geliyor. 

Bu gelişmeler, ABD’nin yaptırımlar ve ileri teknoloji satışına getirilen kısıtlamalar yoluyla Çin’in çip çalışmalarını engelleme girişimlerine bir yanıt olarak Pekin’in kendi teknoloji sektörünü harekete geçirme çabalarını artırdığını yansıtıyor. 

Çin’in otomobillerle ilgili direktifi, dünyanın en büyük elektrikli araç pazarına tedarik sağlamak için yerel şirketlerle rekabet eden Nvidia (NVDA) ve NXP Semiconductor’dan (NXPI) Renesas Electronics ve Texas Instruments’a (TXN) kadar birçok şirketin faaliyetleri üzerinde belirsizlik yaratıyor.

Çinli elektrikli araç şirketlerine tedarik sağlayan Avrupalı çip üreticilerinin hisseleri de değer kaybetti. Bir örnek olarak STMicroelectronics (STM), söz konusu gelişmelerle 2%’nin üzerinde değer kaybetti. 

Birçok yerel marka, güç yönetimi çiplerinden mikro denetleyicilere ve ekran IC’lerine kadar bir dizi başka bileşen satın alıyor. Lider BYD’den Nio (NIO) gibi daha küçük isimlere kadar bazı otomobil üreticileri, hiper bağlantılı araçlarındaki işlevleri koordine etmek için Nvidia işlemcilerine güveniyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg