Borsa Haberleri

Çin, Elektrikli Araç Satışlarını Artıracak Adımlar Atacak

Çin, Elektrikli Araç Satışlarını Artıracak Adımlar Atacak
Google News Icon Takip Et

Çinli yetkililer, durgun ekonomilerini desteklemek amacıyla elektrikli araç satışlarını artırmaya yönelik yeni tedbirler açıkladı ancak bu adımlar, daha güçlü teşvik isteyen yatırımcıları pek etkilemedi.

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu da dahil olmak üzere 13 devlet kurumu tarafından yayınlanan otomobil satışlarına ilişkin açıklamada, bölgelerin yıllık otomobil alım kotalarını artırmaya teşvik edileceği ve ikinci el araç satışlarının desteklenmesi için çaba gösterileceği belirtildi.

Çin’in pandemi sonrası ekonomik toparlanması yavaşlarken, politika yapıcılar ülkenin otomobil sektörünü büyümeyi desteklemek için kullanmak istedikleri kilit bir kaldıraç olarak görmeye başladı. 

Hatırlayalım: Haziran ayında beklenmedik bir şekilde yeni enerji araçlarına uygulanan vergi indirimi, 2027 yılına kadar uzatılmıştı.

Buna rağmen, Xpeng (XPEV), BYD (BYDDY), Li Auto (LI) ve NIO (NIO) gibi üreticilerin elektrikli araçlarına yönelik iç tüketici talebi zayıf kalmaya devam etti ve dünyanın en büyük otomobil pazarı, hala Tesla’nın (TSLA) ocak ayında başlattığı bir fiyat savaşıyla boğuşuyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC