Borsa Haberleri

Çin, DriveGPT ile Rekabeti Kızıştıracak

May 4, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Çin, DriveGPT ile Rekabeti Kızıştıracak

Çin’in yapay zekâ destekli otonom araç pazarı ciddi şekilde umut vadediyor.

Elbette Elon Musk da bundan bir parça istiyor. Yerel basın, Tesla’nın tam otonom sürüş teknolojisini Çin’de test etmeye hazırlanabileceğini söylüyor.  Öte yandan, Tesla’nın otonom sürüş teknolojisini Çin’de test etmesine izin verilse bile yerli oyuncular hızlanarak Tesla’yı yakalamak konusunda kararlı.

Pekin’in bağlantılı ve akıllı araba planıyla desteklenen Pony.ai ve Baidu (BIDU) gibi şirketler gerekli izinleri alabildikten sonra Pekin ve Şanghay’da belirlenen alanlarda robotaksi hizmeti verebiliyor.

Yapay zekâ destekli ilerlemeler, Çin’i otomobil ve ilgili yazılım endüstrisinde rakiplerinin önüne geçirdi. Akıllı araç pazarının bu 10 yılın sonunda neredeyse 100 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. 2022’den bu yana arabaların neredeyse 30%’u yüksek düzeyde destekli sürüş özelliklerine sahip ve önümüzdeki üç yıl içinde bu oranın 70%’e çıkması bekleniyor.

Pekin’in düzenleyici yönergeleri, şirketlerin izlemesi gereken bir çerçeve oluşturuyor ancak Çin’in otonom sürüş endüstrisi bunun ötesine geçti. 

TikTok’un sahibi ByteDance, yerli otomobil üreticisi Great Wall Motor tarafından desteklenen startup Haomo Zhixing Technology ile birlikte otonom sürüş altyapısı için ülkenin en büyük bilgi işlem merkezini kurdu.

Bu ayın başlarında Haomo, ChatGPT gibi insan geribildirimiyle güçlendirilmiş öğrenmeye dayanan üretken bir model olan DriveGPT‘yi piyasaya sürdü. Haomo bunu da ticarileştirmeye hazırlanıyor. Girişimin sürücü destekli ürünleri Avrupa’da (Amazon’un yardımıyla), İsrail’de ve dünyanın diğer bölgelerindeki araçlarda satılacak. Bu arada Baidu da dünyanın en büyük sürücüsüz araç çağırma hizmetini kurmayı planlıyor.

Sonuç olarak Çin’in bataryalara odaklandığı ve politikaya öncülük ederek küresel standardı etkili bir şekilde belirlediği elektrikli araç sektöründe olduğu gibi otonom araçlarda (AV) da hakimiyet kazanması gelecekte bizi şaşırtmayacak bir gelişme olabilir.

Çin, DriveGPT ile Rekabeti Kızıştıracak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Japantimes