Borsa Haberleri

Chipotle Müşteri Sayısındaki Artışla Bilançosu Beklentileri Aştı

February 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Chipotle Müşteri Sayısındaki Artışla Bilançosu Beklentileri Aştı

ABD’nin önde gelen fast food zincirlerinden Chipotle Mexican Grill (CMG), geçtiğimiz yılın son ayında daha fazla müşterinin restoranları ziyaret etmesiyle analistlerin beklentilerini aşan rakamlar açıkladı. 

Şirket, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 2,52 milyar dolar gelirle 2,49 milyar dolarlık konsensüsü aştı. Bu dönemde Chipotle’nin net kârı 282,1 milyon dolar veya hisse başına 10,21 dolar oldu. Net kâr geçtiğimiz yılki 223,7 milyon dolara göre oldukça yükseldi. Düzeltilmiş kâr ise bu dönemde 10,36 dolar oldu. 

Chipotle’nin zincir mağaza satışları 2023’ün son çeyreğinde 8,4% artarak 7,1%’ilk analist beklentilerinin üzerinde yükseldi. Chipotle bu çeyrekte müşteri trafiğinin 7,4% arttığını ve sektör genelinde ziyaretlerin azalma görünümüne karşı bir eğilim gösterdiğini söyledi. 

Hatırlarsan, restoran devleri McDonald’s (MCD) ve Starbucks (SBUX), bilançolarında Ortadoğu gerilimleri sebebiyle son çeyrekte müşteri trafiğinde düşüş açıkladı.

Ayrıca, Chipotle’ın satışları şirketin menüsünde ekim ayında uyguladığı 3%’lük fiyat artışından da destek aldı. Şirket, dördüncü çeyrek boyunca 121 yeni lokasyon açtı.

2024 yılına bakıldığında, Chipotle 2024’te zincir mağaza satışlarının orta tek haneli aralıkta büyüyeceğini tahmin ediyor ve 285 ile 315 arasında yeni lokasyon açmayı planlıyor.  

Chipotle Müşteri Sayısındaki Artışla Bilançosu Beklentileri Aştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Chipotle Mexican Grill