ABD Borsası Notları

Chevron Gelirleri Düştü Ancak Yatırımcılarını Kaybetmedi

February 2, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Chevron Gelirleri Düştü Ancak Yatırımcılarını Kaybetmedi

ABD’li petrol devlerinden Chevron (CVX), geçen yılın dördüncü çeyreğinde gelir ve kârında büyük bir düşüş yaşamasına rağmen hissedarlarına rekor seviyede nakit iade etti. 

Şirket, 31 Aralık’ta sona eren üç aylık dönemde 51,62 milyar dolarlık beklentinin oldukça altında, 47,18 milyar dolar gelir açıkladı. 

Chevron’un net kârı ise 2,3 milyar dolar veya hisse başına 1,22 dolar oldu. Söz konusu rakam yıllık bazda 65% düşüşe işaret ederken, aynı zamanda analistlerin hisse başına 3,21 dolarlık beklentisini de kaçırdı. 

Ancak şirketin geçtiğimiz yıl ödediği temettü miktarı, gelir ve kârındaki düşüşü gölgeledi. Chevron, geçtiğimiz yıl 11,3 milyar dolar temettü dağıtarak ve 14,9 milyar dolarlık hisse geri satın alarak yatırımcılara 23,6 milyar dolar kazandırdı. Yatırımcılar, şirketin kârındaki düşüşe rağmen gerçekleşen bu gelişmeyi sevinçle kutladı. 

Chevron ayrıca yönetim kurulunun mart ayından itibaren üç aylık temettünün 8% artışla 1,63 dolara çıkarılmasını onayladığını açıkladı. Şirket hisseleri, piyasa öncesi işlemlerde 1% yükseldi.

Son çeyrekte Chevron’un ABD’deki petrol ve gaz varlıkları, 1,8 milyar dolarlık değer düşüklüğü giderleri ve Meksika Körfezi’nde daha önce satılan varlıkların devreden çıkarılmasına ilişkin yükümlülüklerle bağlantılı 1,9 milyar dolarlık darbe nedeniyle 1,35 milyar dolar zarar kaydetti.

Chevron’un rafinaj faaliyetlerinden elde ettiği kâr çeyrekte 1,15 milyar dolara gerilerken, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 35% düşüşle 1,77 milyar dolar kâr elde etti. Ürün satışlarındaki düşük marjlar nedeniyle ABD rafinaj kârları düştüğü için segment değer kaybetti.

Ham petrol fiyatları 2023 yılında dalgalı bir seyir izlerken, ABD ham petrolü ve Brent, zayıflayan Çin ekonomisi ve ABD’deki rekor petrol üretimi nedeniyle 2023’te 10%’dan fazla düşüş gösterdi.

Chevron, 2023 yılında ABD’deki 14%’lük büyüme ve şirketin sermaye harcamalarını artırması sayesinde günlük 3,1 milyon petrol eşdeğeri varil üreterek rekor kırdı.

Chevron’un bu çeyrekteki sermaye harcamaları, şirketin yakın zamanda satın aldığı PDC Energy varlıklarına yatırım yapması ve hidrojen yakıt projesi geliştiricisi ACES Delta’nın çoğunluk hissesini satın alması nedeniyle bir önceki yılın aynı dönemindeki 3,8 milyar dolara kıyasla yaklaşık 16% artarak 4,4 milyar dolara yükseldi.

Analist Değerlendirmesi

Chevron’un finansal sonuçları, şirketin zorlu bir yılı geride bırakma yolunda önemli adımlar attığına işaret ediyor. Şirketin hisse başına 3,45 dolar kâr açıklayarak 0,23 dolar beklentisini aşması, Chevron’un operasyonel verimliliği ve mali disiplini konusunda güçlü bir mesaj olarak değerlendirilebilir. Ayrıca, şirketin hisse başına 1,63 dolar temettü ile 8%’lik temettü artışı açıklaması Chevron’un yatırımcılarına değer sağlama konusundaki kararlılığını yansıtıyor.

Son bilançoda açıklanan 3,7 milyar dolarlık giderin Meksika Körfezi’ndeki eski altyapının sökülmesi gibi tek seferlik bir gideri yansıttığı yorumu yapılabilir. Diğer yandan yıllık üretimin 4% artması Chevron’un üretim kapasitesinin güçlü olduğuna işaret ediyor.

Ancak, Chevron’un geçen yıl bazı zorluklar yaşaması ve hisse performansının rakiplerine göre geride kalması yatırımcıların dikkatle izlemesi gereken bir konu. CEO Wirth’in hisse geri alımlarını artırma ve Hess Corp.’u devralma gibi stratejik hamleleri, bu zorlukların üstesinden gelme konusundaki kararlılığını gösteriyor. Uzun vadede bu hamlelerin etkileri yatırımcılar tarafından takip edilmeli.

Chevron Gelirleri Düştü Ancak Yatırımcılarını Kaybetmedi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Chevron