Borsa Haberleri

Chesapeake, Southwestern Energy’i Satın Alacak

January 11, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Chesapeake, Southwestern Energy’i Satın Alacak

Chesapeake Energy (CHK), küçük rakibi Southwestern Energy’i (SWN) 7,4 milyar dolara satın alarak ABD’nin en büyük doğalgaz üreticisi olmaya hazırlanıyor. 

Bu hamle, Exxon Mobil’in (XOM) 60 milyar dolarlık Pioneer Natural Resources (PXD) satın alımı ve Chevron’un (CVX) Hess (HES) için yaptığı 53 milyar dolarlık anlaşma da dahil olmak üzere, ABD enerji sektöründe son zamanlarda gerçekleşen milyarlarca dolarlık anlaşmalara yenisini ekledi.

Southwestern hisseleri piyasa öncesi işlemlerde 4,5% düşerken, Chesapeake 3% yükseldi. 

Analistler; rekor üretim, bol stoklar ve ılıman bir kış nedeniyle kasvetli bir 2023’ün ardından, ABD doğalgaz fiyatlarının ihracattaki artışla yükselmesinin beklendiğini söyledi. Fiyatlar, 2023’te bir önceki yıla göre 40% düştüğü için sektörde kârlar da darbe aldı.

Anlaşmanın yılın ikinci çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Chesapeake, Southwestern Energy’i Satın Alacak

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters