Borsa Haberleri

ChatGPT Kullanıcıları Haber İçeriklerine Erişebilecek

Mart 14, 2024 • 2 dakika okuma süresi
ChatGPT Kullanıcıları Haber İçeriklerine Erişebilecek

Microsoft destekli (MSFT) OpenAI, ChatGPT kullanıcılarının Le Monde ve Prisa Media’dan Fransızca ve İspanyolca haber içeriklerine erişebileceklerini açıkladı.

Teknolojinin popülaritesinin ve çeşitli sektörlerdeki etkisinin arttığı bir dönemde, söz konusu haber içeriklerinin üretici yapay zekâ modellerini eğitmek için de kullanılacağı belirtildi.

Le Monde CEO’su Louis Dreyfus, “OpenAI ile ortaklığımız, güvenilir bilgilerin yapay zekâ kullanıcılarına yayılmasını sağlamak ve bu süreçte gazetecilik bütünlüğümüzü ve gelir akışlarımızı korumak için stratejik bir harekettir.” dedi. 

Geçtiğimiz yıl, küresel haber yayıncısı Axel Springer ve Associated Press, haberlerde üretici yapay zekânın kullanımını teşvik etmek için OpenAI ile anlaşma imzalamıştı.

Ancak aynı zamanda haber yayınları, içerikleri büyük dil modellerini eğitmek için kullanıldığında telif hakkı ihlali ve adil tazminat gibi sorunlarla boğuşuyor. New York Times (NYT) geçen yıl OpenAI ve Microsoft’u milyonlarca makalesini izinsiz kullanmakla suçlayarak dava etmişti.

Bu hafta OpenAI’ın New York Times’ın iddialarını reddetmesinin ardından haber şirketinden yanıt gecikmedi. New York Times, OpenAI’ın telif hakkı ihlali konusunda yanıltıcı kanıtlar yaratmak amacıyla şirketin yapay zekâ sistemlerini “hacklediği” iddialarını reddederek, suçlamayı “yanlış olduğu kadar alakasız” olarak nitelendirdi.

Times, pazartesi günü açılan bir mahkeme dosyasında, OpenAI’ın gazetenin makalelerinin yapay zekâ eğitimi için kötüye kullanıldığını iddia eden davanın bazı bölümlerinin reddedilmesi talebinde “tribünlere oynadığını” söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti