Borsa Haberleri

Charles Schwab İşten Çıkarmalara Başladı, Bazı Ofislerini de Kapatacak

Ağustos 23, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Charles Schwab İşten Çıkarmalara Başladı, Bazı Ofislerini de Kapatacak

Charles Schwab (SCHW), artan maliyetlerle başa çıkabilmek için personel sayısını azaltmayı ve bazı kurumsal ofisleri kapatmayı veya küçültmeyi planlıyor.  

Bazıları daha önce duyurulan bu maliyet azaltma hamleleri, nakit sıkıntıları ve hisse fiyatındaki dramatik dalgalanmalarla sarsılan Schwab için hareketli bir yılın ortasında geldi. 

Schwab hisseleri dün öğleden sonra yaklaşık 4%’lük bir düşüşle 56,78 dolar civarında işlem gördü. Hisse, bu yıl şu ana kadar yaklaşık 32% değer kaybetti.

Şirket, pazartesi günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunduğu belgelerde, yıllık en az 500 milyon dolarlık ek maliyet tasarrufu gerçekleştirmeyi beklediğini söyledi. 

Schwab ayrıca, işten çıkarılan çalışanlara ödenecek kıdem tazminatı gibi kısa vadeli giderlerin yaklaşık 400 ile 500 milyon doları bulabileceği konusunda uyardı. Şirketin şu anda yaklaşık 36.000 tam zamanlı çalışanı bulunuyor. 

Şirketten bir sözcü, Schwab’ın işten çıkarmalarla ilgili ayrıntılar üzerinde hala çalıştığını ancak işten çıkarmaların “çoğunlukla müşteriye dönük olmayan alanlarda” olacağını söyledi. 

Sözcü, şirketin Atlanta, San Antonio, San Diego ve Tampa’daki ofislerini kapatacağını ancak kurumsal ofislerinde veya şubelerinde değişiklik yapmayacağını da sözlerine ekledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti