Borsa Haberleri

CEO Konuştu, Spotify Hisseleri Yükseldi

Haziran 9, 2022 • 2 dakika okuma süresi
CEO Konuştu, Spotify Hisseleri Yükseldi

Spotify (SPOT), çarşamba günü yaptığı açıklamada, önümüzdeki on yıl içinde 100 milyar dolarlık yıllık gelire ulaşmayı hedeflediğini ve podcast’lere ve sesli kitaplara yönelik yatırımlarının yüksek marjlı getiriler sağlayacağını söyledi. Ses akışı hizmeti, 2018’de halka açıldığından bu yana ilk yatırımcı gününü gerçekleştirdi ve küresel ekonomik yavaşlamaya rağmen Wall Street’in ilgisini çekmeye çalıştı.

Spotify hisseleri, CEO Daniel Ek’in açıklamasının ardından 6,03% yükseliş sağladı.

Öte yandan Spotify, podcast yatırımlarını desteklemek için 1 milyar dolardan fazla para harcadı. Ek’in yaptığı açıklamalara göre bu yatırım şirketin brüt kar marjını aşağı çekti.

Ancak Finans Direktörü Paul Vogel, önümüzdeki üç ile beş yıl içinde podcast sektörü için 30% ile 35% brüt kar marjı bekliyor. Önümüzdeki bir veya iki yıl içinde de podcast’ler için karlılık öngörerek yatırımın yakında karşılığını alacağı düşünülüyor. Sonuç olarak Ek, uzun vadede podcast’lerin 40% ile 50% arasında brüt kar marjı üretebileceğini belirtiyor.

Ek, Spotify’ın teknolojinin yardımıyla hala büyüyen sesli kitapların, yıllık yaklaşık olarak 70 milyar dolarlık gelir potansiyeli olduğunu düşünüyor. Ayrıca sesli kitap segmenti 40%’ın üzerindeki kar marjları ile Spotify için başka bir büyüme fırsatı oluyor.

Spotify hisseleri, büyümenin beklenmedik bir şekilde yavaşlaması nedeniyle yatırımcıların şirketi suçlu bulmasından bugüne kadar 50% oranında değer kaybetti. Şirket nisan ayında, on yıldan beri ilk kez abone sayısında düşüş olduğunu duyurdu ve hisselerini halka açıldıktan sonra en düşük fiyatlarına indirdi. Hisse geçen ay ise 26% yükseldi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti