Borsa Haberleri

CenterPoint, Bazı Doğalgaz Varlıklarını 1,2 Milyar Dolara Satacak

Şubat 20, 2024 • 2 dakika okuma süresi
CenterPoint, Bazı Doğalgaz Varlıklarını 1,2 Milyar Dolara Satacak

CenterPoint Energy (CNP) Louisiana ve Mississippi’deki doğalgaz varlıklarını Bernhard Capital Partners’a 1,2 milyar dolara satacağını açıkladı. Elektrik ve gaz şirketi, böylece düzenlemeye tabi iş birimlerine odaklanmayı planladığını belirtti. 

CEO Jason Wells yaptığı açıklamada “Operasyonel ve stratejik bir bakış açısıyla, önemli ayak izlerine sahip olduğumuz Teksas, Indiana, Minnesota ve Ohio’daki düzenlemeye tabi doğalgaz kuruluşlarımıza olan güvenimizi ve bağlılığımızı sürdürüyoruz.” dedi.

CenterPoint, satılan varlıkların Louisiana ve Mississippi’de yaklaşık 380 bin müşteriye hizmet veren 12 bin millik ana boru hatlarını içerdiğini söyledi.

Anlaşmanın 2025 yılının ilk çeyreğinin sonuna doğru tamamlanmasının beklendiği ve şirketin 2024 yılında hedeflenen 8%’lik düzeltilmiş kâr büyüme oranını etkilemeyeceği belirtildi.

CenterPoint söz konusu gelişmeyi bilanço açıklamasında duyurdu. Dördüncü çeyrekte 2,18 milyar dolar geliriyle analistlerin 2,69 milyar dolarlık beklentisinin altında kalan şirket ayrıca konsensüse paralel 0,32 dolar düzeltilmiş hisse başına kâr açıkladı.  

Birçok ABD kamu hizmeti şirketi, getirileri piyasa dinamikleri tarafından belirlendiği için düzenlemeye tabi olmayan varlıklarını elden çıkarırken, düzenleme altındaki operasyonlar yatırımcılar tarafından tercih edilen istikrarlı getiriler sunuyor.

Geçtiğimiz yıl Duke Energy (DUK) ve American Electric Power (AEP) gibi kamu hizmeti şirketleri de düzenlenmemiş varlıklarını satmıştı. 

Düzenlemeye tabi eyaletlerde bir kamu hizmeti şirketi elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımından sorumlu olabilirken, düzenlemeye tabi olmayan eyaletlerde üretim ve dağıtımdan ayrı tutulur ve tüketiciler elektriklerini farklı sağlayıcılardan almayı seçebiliyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters