Ekonomi ve Finans Haberleri

Çelik Sektöründe Kritik Düzenleme

October 31, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Çelik Sektöründe Kritik Düzenleme

Çelik sektörü için iki önemli düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. 🔗

İlk düzenleme; Çin, Hindistan, Japonya ve Rusya menşeli sıcak haddelenmiş yassı (HRC) çelik ithalatına karşı bir damping soruşturması açılmasını içeriyor. 

Yerli üreticilerin başvurusu sonucunda; Çin, Hindistan, Japonya ve Rusya menşeli bu ürünlere karşı damping soruşturması başlatılmasına karar verildi.

İkinci düzenleme ise doğrudan Çin menşeli “sıcak haddelenmiş rulo halinde olmayan yassı çelik” ürününün ithalatına damping vergisi uygulanmasını içeriyor. Çinli Jiangying Xingpeng üretimi olan ürünler için belirli bir oranda damping vergisi uygulanmaya devam edilmesine karar verildi.

Bu düzenlemelerle Çin menşeli çelik ürünlerinin rekabet koşullarını etkileyen damping uygulamalarını önlenmesi amaçlanıyor. Söz konusu düzenleme Ereğli Demir Çelik (EREGL) ve İskenderun Demir Çelik (ISDMR)’in maliyetlerini sınırlayabilir.

Çelik Sektöründe Kritik Düzenleme

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: BloombergHT