BIST Şirket Haberleri

CDS’ler Düşüyor! Borsa için Bu Ne Demek?

November 21, 2023 • 4 dakika okuma süresi
CDS’ler Düşüyor! Borsa için Bu Ne Demek?

Borsa İstanbul’da yatay seyir ve testere piyasasının hakim olmasıyla yeni zirve oluşumları izlenmiyor olsa da piyasa tarafında olumlu karşılanan ve dikkat çeken oldukça pozitif bir gelişme mevcut.

  • 📉 Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS), 339,02 baz puan ile 19 Mart 2021 tarihinden bu yana görülen en düşük seviyeye geriledi.

Üstelik bu hafta, TCMB faiz kararını da açıklayacak. Kredi risk primindeki (CDS) bu düşüşü de elbette faiz politikasındaki ve maliye politikasındaki seçim sonrası gelen yeni rotamız ve kararlı tavrımızın bir sonucu olarak okumak gerek. 

CDS’ler Düşüyor! Borsa için Bu Ne Demek?

Geçtiğimiz hafta Mehmet Şimşek, Körfez İşbirliği Konseyi-Türkiye Ekonomi Forumu’nda yaptığı sunumda özellikle düşen CDS primlerine dikkat çekti. Her ne kadar özellikle de 2022 yılındaki zirve seviyelerden sonra bu rakamın 340 seviyelerinin altına gerilemesi bir başarı olsa da esasında 2018 yazına kadar kredi risk primimiz 300 baz puan üzerine neredeyse hiç çıkmamıştı. 

Yani sözün özü, şayet doğru politikalarda kararlı adımlar atmaya devam edersek kredi risk primimizin 300 baz puan altına inmesi ve orada kalıcı olması da gayet mümkün gözüküyor. Kredi risk primindeki gerileme, fonlama maliyetlerini düşürdüğü için bu durum ülke ve şirket borçlanmalarında daha az faiz ödenmesi anlamına gelmekte ve oldukça pozitif değerlendirilmektedir. Ülke kredi risk priminin düşmesi şirketlerin faiz ödemelerini etkileyeceği gibi değerlemelerinde de hesaba dahil edilmektedir.

Öte yandan daha az riskli bulunan bir ülkeye yatırım yapmak yabancı yatırımcı perspektifinden de daha kabul edilebilir olacağı için yabancı yatırımcının da tekrar borsaya dönmesinin bir yolu olabilir.

📊 CDS’lerin Borsaya Etkileri Nasıl Görülür?

Kredi risk primleri şirketler için borçlanma maliyetli anlamı taşımaktadır. Borçlanma maliyeti düşük olduğunda kârlılık ve yatırım iştahı pozitif etkilenirken, yüksek olduğu senaryoda karlılıklarda baskılanma ve yeni yatırımlar konusunda daha çekimser bir tablo ortaya çıkmaktadır. Bu durum borsada hisse fiyatlarını etkileyen en önemli faktör olarak gördüğümüz bilançolara direkt olarak yansımaktadır. Buradan özetle CDS primlerinin yukarı yönlü eğilimi negatif etki, düşüş eğiliminin ise pozitif etki yaratabileceğini düşünebiliriz.

Diğer taraftan global anlamda gerek bireysel gerekse kurumsal yatırımcılar için CDS değerleri, dikkate alınan kritik kıstaslar arasında bulunuyor. Riskin yüksek olduğu ülkelere yatırım yapmak tereddütleri doğururken, düşük riskli ülkelerde yatırımcı olmak daha cazip geliyor. Uzun zamandır tartışma ve beklenti konusu olan ‘yabancı yatırımcının Borsa İstanbul’a yönelimi ne zaman gerçekleşir’ çıkmazında olumlu bir katalizör olabilecek CDS düşüşleri, bu anlamda da heyecan ve yeni bir hikaye yaratmaya devam ediyor.

📊 Pozitif Etkilenen Başlıca Sektörler

Gelirlerini Eurobond’da değerlendirmesiyle sigorta sektörü, CDS’deki düşüşten pozitif etkilenmektedir. Bankacılık sektör ise borçlanma maliyetlerindeki iyileşmeye neden olmasından kaynaklı olarak CDS’deki düşüşten pozitif etkilenen bir diğer sektör olarak karşımıza çıkıyor.

📊 CDS Nedir?

Aslında bir çeşit sigortalama sistemi olan CDS (Credit Default Swap), Türkçe’de kredi risk primi veya kredi temerrüt takası olarak da ifade edilebilir. Bir çeşit sigortalama sistemi, çünkü bir ülkenin hazinesine veya şirketine borç verirken borcun geri ödenmemesi ihtimaline karşı aldığınız sigorta poliçesi aslında CDS ve dolayısıyla da o ülke için öngörülen risk ne kadar yüksekse bunun sigorta poliçesi olan CDS de o kadar yüksek oluyor. Tam tersi şekilde risk azaldıkça CDS de düşüyor.

📌 Bir örnek 

Kredi risk priminde her bir 100 puan için 1% oranındaki sigorta maliyeti mevcuttur. Bu da şayet bir ülkenin CDS puanı 700 ise söz konusu ülkeye yatırım yapmak isteyen bir kurumun parasını sigortalarken 7% oranında maliyete girmesi anlamına gelir. CDS’in 340 seviyesine gerilemesi durumunda kurumun maliyeti de 3,4%’e geriler.

CDS ile ilgili daha detaylı okumayı buradan yapabilirsin.

CDS’ler Düşüyor! Borsa için Bu Ne Demek?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı