Borsa Haberleri

CDC, Novavax Aşısını Öneriyor!

October 20, 2022 • 2 dakika okuma süresi
CDC, Novavax Aşısını Öneriyor!

● Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) kuruluşu, çarşamba günkü açıklamasında, 18 yaşından büyük yetişkinler için Novavax Covid aşısının hatırlatma dozunu önerdiklerini belirtti.

● İlk doz aşıları Pfizer (PFE), Moderna (MRNA) veya Johnson & Johnson (JNJ) olan kişiler de, isterlerse ilk hatırlatma dozu olarak Novavax aşısını tercih edebilecekler.

● Novavax’ın üçüncü dozu Covid’in ilk olarak 2019 yılında Çin’de ortaya çıkan orijinal salgına karşı geliştirilmişti. Şirketin yaptığı açıklamaya göre, bu doz aynı zamanda Omicron BA.5 varyantına karşı da bağışıklık yanıtı geliştirilmesini sağlıyor.

● İki doz Pfizer veya Moderna aşısı olan kişilerin üçüncü doz olarak Novavax aşısını olabilmesine imkan verilmesi, milyonlarca kişinin Maryland biyoteknoloji şirketinin aşısını kullanabileceği anlamına geliyor.

● Bu haber üzerine şirketin hisseleri sabah saatlerinde yaklaşık %6 artış gösterse de, öğleden sonra sabit bir seyir izledi.

● Novavax, 2020 yılında ABD’deki aşı geliştirme yarışının ilk katılımcılarından biriydi. Harcanan vergi gelirlerinden 1,8 milyar dolar alan şirket, üretime geçemediği için Pfizer ve Moderna’nın gerisinde kalmıştı.

CDC, Novavax Aşısını Öneriyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı