Borsa Haberleri

CCOLA, Bangladeş’de Şirket Satın Aldı

Şubat 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
CCOLA, Bangladeş’de Şirket Satın Aldı

Coca Cola İçecek (CCOLA), The Coca-Cola Company’nin bağlı ortaklığına ait olan Bangladesh Beverages (CCBB) şirketinin 100% paylarını satın almak için 130 milyon dolarlık sözleşme imzaladı.

Coca Cola satın almanın 100% bağlı ortaklığı CCI International Holland B.V (CCI) ile birlikte gerçekleştirileceğini açıkladı. Buna göre Coca-Cola Bangladesh Beverages’in ana hissedarı doğrudan CCI olacak.

KAP’a yapılan açıklamaya göre Coca-Cola Bangladesh Beverages, Bangladeş’de The Coca-Cola Company’nin gazlı ve gazsız içecek markalarının üretim, satış ve dağıtım faaliyetlerini yürüten iki şişeleyici şirketten birisi.

Bangladesh Beverages Hakkında

2009 yılında kurulan CCBB, Bangladeş’in Rangpur, Raj Shahi, Mymensingh ve Dhaka bölgelerinde yaklaşık 100 milyon tüketiciye hizmet vermektedir. CCBB, üç yüzden fazla çalışanı, bir şişeleme tesisi ve üç ana deposu ile The Coca-Cola Company’nin gazlı ve gazsız markalarını tüketicilere sunmaktadır. CCBB, yaklaşık üç yüz bin satış noktasına hizmet vermekte ve beş yüze yakın distribütörle ortaklık yapmaktadır. CCBB’nin toplam satışlarının büyük bölümünü gazlı alkolsüz içecekler oluştururken, ürün portföyünün geri kalanını su kategorisi oluşturmaktadır. CCBB, geçtiğimiz 5 yıl içinde pazardaki rekabetçi konumunu sürekli güçlendirerek 2023 yılı itibarıyla 45,3% değer pazar payı ile gazlı içecek kategorisinde pazar lideri olmuştur. 

Yapılan açıklamada şirketin CCI CEO’su Karim Yahi “CCI’in temel yeteneklerini kullanarak büyüme ve değer yaratılabilecek, önemli gelecek potansiyeli olan bir pazara girmek için büyük bir fırsat olarak gördüğümüz CCBB’yi satın almak üzere hisse alım anlaşmasını imzalamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu satın alma aynı zamanda, CCI’in coğrafi ayak izini genişletmiş ve çeşitlendirmiş oluyor, ve TCCC ile olan işbirliğini sağlamlaştırıyor.” dedi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti