Tesla

Cathie Wood Tesla’yı Terk Etmiyor; 39 Milyon Dolarlık Hisse Daha Aldı

April 4, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Cathie Wood Tesla’yı Terk Etmiyor; 39 Milyon Dolarlık Hisse Daha Aldı

Ark Invest CEO’su Cathie Wood’a göre şimdi yatırımcıların Tesla’dan (TSLA) kaçma zamanı değil.

Wood, CNBC’ye verdiği demeçte “Tesla’nın otonom taksi ağı olacağına inanıyorsanız -ki biz de buna inanıyoruz- şimdi kaçma zamanı değil.” diyor.

Tesla hisseleri, Çin’de artan rekabet ve elektrikli araçlara yönelik yavaşlayan talep nedeniyle yıl başından bu yana 33%’ten fazla değer kaybetti. Elon Musk yönetimindeki şirket için kötü haberler bitmedi ve bu hafta ilk çeyrek teslimatlarında yıllık bazda 8,5%’lik bir düşüş bildirdi.

Bu son baskıya rağmen Wood, hissenin önümüzdeki beş yıl içinde 2 bin dolara ulaşabileceğine inanıyor. Wood, 300 ve 400 dolar seviyelerinde bir miktar hisse satmış olsa da, mevcut hisse fiyatını cazip bir giriş noktası olarak görüyor.

Yatırım şirketindeki son hareketlerden de bu güçlü beklentinin izleri görülüyor. Tesla’nın salı günkü kapanış fiyatı olan 166,63 dolar üzerinde Ark Invest, toplam 39 milyon dolar değerinde hisse satın aldı. 

🚀 RBC Capital, Tesla’da 79% Artış Öngörüyor

Wood’un aksine bazı yatırımcılar şu anda Tesla’yı portföylerine ekleme konusunda tereddütlü olabilir ancak bir analist hissenin yükseliş potansiyeli olduğunu düşünüyor.

Son 12 ayda Elon Musk’ın otomobil devinin hisseleri yaklaşık 14% değer kaybetti. Yine de RBC Capital Markets’tan Tom Narayan dün verdiği demeçte “Hisse, bugünkü performansına rağmen, aşırı bir düşüşte değil ve bu da bana beklentilerin zaten çok düşük olduğunu düşündürüyor.” dedi.

Yatırım bankası, Tesla’yı 298 dolar hedef fiyatla “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notuyla değerlendiriyor. Bu da RBC’nin hissede 79%’luk potansiyel bir artış öngördüğü anlamına geliyor. 

Bu noktada Narayan’ın olumlu konumda olduğu Tesla segmentleri arasında tam otonom sürüş ürünü yer alıyor:

FSD inanılmaz bir ürün. Şu anda 12. sürüm çıktı ve insanlar bu üründen gerçekten etkilendi, belki bu insanları showroomlara çeker, belki insanların abone olmasını sağlar, belki de insanların araba satın almasını sağlar. Yani yakın vadede bir katalizör var.

Daha uzun vadede ise Narayan, Tesla’nın otomotiv işinin ötesindeki büyüme ceplerine bakıyor ve “Diğer her şeyden daha büyük olarak, değerlememin çoğu enerji depolama gibi alanlar üzerine; kimsenin şirket için büyük bir fırsat olarak bahsetmediği bir şey.” diye ekliyor.

Cathie Wood Tesla’yı Terk Etmiyor; 39 Milyon Dolarlık Hisse Daha Aldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC1, 2