Borsa Yorumları

Cathie Wood Tesla’dan 13,7 Milyon Dolar Kazandı!

Ekim 24, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Cathie Wood Tesla’dan 13,7 Milyon Dolar Kazandı!

Cathie Wood’un sahibi olduğu Ark Invest, üç aylık gelirlerde düşüş yaşayan elektrikli araç şirketi Tesla’nın hisselerini, fiyat düşüşü üzerine satın aldı.

Ark günlük işlem verilerine göre, yeniliklere odaklı yatırımcı, Elon Musk’ın şirketinden 66.190 hisse alarak amiral gemisi Ark Innovation ETF (ARKK) fonuna aktardı. Satın alma işlemi, Tesla’nın perşembe günkü kapanış fiyatı olan 207,28 dolar düşünüldüğünde 13,7 milyon doların üzerinde gerçekleşti.

Tesla hisseleri, çeyreklik kazanç raporu beklentilerin altında kalınca 6,7% düştü. Şirket, kazanç açıklamasında bu yıl üretimde yıllık 50% büyüme beklerken teslimatlarının “yıl sonunda teslim halindeki araçların sayısındaki artış dolayısıyla” 50% büyüme altında kalabileceğini belirtti. 

ARKK’ın ikinci en büyük holdingi olan Tesla, borsa yatırım fonunda 9%’luk bir orana sahip. Wood’un hisseleri düşük fiyattan almasının ardından Zoom Video borsa yatırım fonunda ilk konuma yerleşti. 

Wood’un Tesla açıklamasında hisse değerinin 2026 itibarıyla 4.600 dolara çıkmasının beklendiği belirtmişti. Tesla’nın ağustos ayı sonlarında 3’e 1 hisse bölünmesi gerçekleştirmesi sonrasında hedef 1.533 dolar seviyesinde olacaktır. 

Tesla hisseleri şirketin üretim ve teslimatlar arasında boşluk yaratan ulaşım anlamındaki darboğazları sebebiyle bu yıl 41% düştü. Tesla, merkez bankalarının kemer sıkma politikaları sonucu küresel ekonominin zorlanması nedeniyle ortaya çıkan talep azalması durumuyla da karşı karşıya. 

Wood’un Tesla’ya güveninin başında elektrikli araçlara olan yönelim geliyor. Wood, daha önceki bir açıklamasında bu yıl dünya genelinde yaklaşık 8 milyon elektrikli araç satılacağını ve bu rakamın beş yıl içinde 60 milyona çıkacağını söylemişti.

Artan faiz oranları karşısında, yakından takip ettiği yıkıcı teknoloji şirketlerinin bu yılın en büyük kaybedenleri arasında yer alması sonucunda yenilik yatırımcısı zor bir 2022 yılı geçirdi. Geçen hafta 2022’deki bir diğer düşüşü yaşayan ARKK, yılbaşından bu yana toplam 62% düşüş yaşadı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

  Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti