Borsa Haberleri

Cathie Wood: ‘Lityum Arzındaki Artış EV Şirketlerine Maliyet Avantajı Sağlayabilir’

February 16, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Cathie Wood: ‘Lityum Arzındaki Artış EV Şirketlerine Maliyet Avantajı Sağlayabilir’

Cathie Wood ve yönettiği fon ARK Invest, son yıllarda lityum (elektrikli araç bataryaları için hayati ham madde) üretimini artırmak için atılan adımların, endüstri için büyük bir engel olan tedarik zinciri sorununu hafiflettiğini savundu.

●  Wood ve ekibi, lityumun önümüzdeki birkaç yıl içinde aşırı bir arza (üretimde bolluk) sahip olacağına inanıyor. 

●  Bunun da lityum fiyatlarını düşüreceğini ve Tesla (TSLA) gibi EV isimleri için büyük bir maliyet rahatlaması sağlayacağını belirtiyor.

●  Cathie Wood, pazartesi gecesi geç saatlerde Twitter’da şunları yazdı: “Son iki yılda lityum fiyatlarının 10 katına çıkması, daha fazla üretim yapılması ve tedariğin iyileştirilmesi için oldukça açık bir çağrı niteliğindedir.

●  Şu aralar ise Çin’deki CATL, Güney Kore’deki Samsung ve LG’ye ek olarak büyük otomobil üreticileri de üretim ve gelecek planları ile EV devrimini sürdürdüklerine göre, lityumun önümüzdeki birkaç yıl içinde aşırı arza sahip olma olasılığı çok yüksek.”

Cathie Wood: 'Lityum Arzındaki Artış EV Şirketlerine Maliyet Avantajı Sağlayabilir'

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha