Borsa Haberleri

Cathie Wood, 1. Çeyrekte Tesla’daki Dipten Faydalandı

May 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Cathie Wood, 1. Çeyrekte Tesla’daki Dipten Faydalandı

Yıkıcı yeniliklere odaklanmasıyla tanınan ARK Investment Management’ın kurucusu ve CEO’su Catherine “Cathie” Wood, yılın ilk çeyreğinde yatırım portföyünde önemli değişiklikler yaptı.

Wood’un portföyünde 31 Mart’ta sona eren ilk çeyrekte öne çıkan sektörler arasında teknoloji, sağlık, iletişim, tüketici ürünleri, finans, sanayi, enerji ve temel ham maddeler yer aldı. 

Bu dönemde öne çıkan bir nokta, zaman zaman Tesla (TSLA) boğası olarak da anılan Wood’un, elektrikli araç üreticisinin zorlu geçen ilk üç ayına rağmen pozisyonunu artırması oldu. Wood, bu dönemde 1,3 milyon adet Tesla hissesi satın alarak Tesla pozisyonunu 36% artırdı ve 5,1 milyona taşıdı. 

Cathie Wood, 1. Çeyrekte Tesla’daki Dipten Faydalandı

🏆 Wood’un ARK Investment portföyünde en yüksek paya sahip hisseler ise şöyle:

 • Pacific Biosciences (PACB)
 • UiPath (PATH)
 • Archer Aviation (ACHR)
 • Robinhood (HOOD)
 • Recursion Pharmaceuticals (RXRX)
 • SoFi Technologies (SOFI)
 • Unity Software (U)
 • Roku (ROKU)
 • Roblox (RBLX)
 • Block (SQ)
 • Palantir Technologies (PLTR)

ARK Investment portföyünde Tesla’nın yanı sıra payı gözle görülür şekilde artan bir diğer şirket de SoFi Technologies oldu. Wood, portföyündeki SoFi hisselerini 723% artırarak 1,9 milyon hisseden 16,2 milyona taşıdı.

Tesla ve SoFi’nin yanı sıra Ark Invest, ilk çeyrekte Pinterest (PINS) ve Moderna’ya (MRNA) olan güvenini tazeledi. Şirket, geçen yılın son çeyreğinde 1,4 milyon olan Pinterest pozisyonunu ilk çeyrekte 236% artışla 4,8 milyon hisseye ve 437 bin 403 hisse olan Moderna pozisyonunu 178% artışla 1,2 milyona taşıdı. 

Wood’un bu dönemde pozisyonunu azalttığı isimler arasında ise teknoloji hisseleri ön plana çıktı. Şirket, Coinbase (COIN) pozisyonunu neredeyse yarı yarıya keserek 8,5 milyondan 4,4 milyon adede indirdi ve böylece fonun COIN pozisyonu 1,1 milyon dolara geriledi. 

Öte yandan fon, mart ayında halka arz olan Reddit’i (RDDT) portföyüne ekledi ve 10 bin 51 adet hisse satın aldı. Wood’un ilk çeyrekte pozisyon aldığı diğer hisseler de Amgen (AMGN), Qualcomm (QCOM), Natera (NTRA), Absci (ABSI), ServiceNow (NOW), Oddity Tech (ODD) ve Jabil’de (JBL) oldu. 

Ark Invest’in bu dönemde pozisyonunu tamamen sonlandırdığı isimler ise SomaLogic (SLGC), Pfizer (PFE), Spirit AeroSystems (SPR) ve Pagaya Technologies (PGY) oldu. 

Cathie Wood, 1. Çeyrekte Tesla’daki Dipten Faydalandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: 13F Info