Borsa Haberleri

Cari Denge Şubat Ayında Açık Verdi

April 17, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Cari Denge Şubat Ayında Açık Verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) şubat ayı ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre cari denge şubat ayında 3 milyar 265 milyon dolar açık verdi. Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise 2 milyar 106 milyon dolar fazla verdi.

TCMB verilerine göre ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 4 milyar 751 milyon dolar olarak kaydedildi. Hizmetler dengesi kaynaklı net girişler 2 milyar 381 milyon dolar olarak gerçekleşirken, bu kalem altında, seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler 1 milyar 957 milyon dolar oldu

Birincil gelir dengesi ve ikincil gelir dengesi kalemleri sırasıyla 849 milyon dolar net çıkış ve 46 milyon dolar net çıkış kaydetti.

Portföy Yatırımlarından 4,4 Milyar Dolarlık Giriş

Verilere göre doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net çıkışlar 142 milyon dolar olarak gerçekleşti. Portföy yatırımlarından ise 4 milyar 415 milyon dolarlık net giriş kaydedildi.

Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 136 milyon dolar net satış ve devlet iç borçlanma senetleri piyasasında 98 milyon dolar net alış yaptığı görüldü.

Rezervlerde 6,2 Milyar Dolarlık Net Azalma Görüldü

Resmi rezervlerde şubatta 6 milyar 230 milyon dolarlık net azalış oldu. Yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları, yabancı para cinsinden 220 milyon dolar net artış ve Türk Lirası cinsinden 274 milyon dolar net azalış olmak üzere toplam 54 milyon dolar net azalış kaydetti.

Cari Denge Şubat Ayında Açık Verdi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TCMB