Borsa Haberleri

Cari Denge Ocakta 2,56 Milyar Dolar Açık Verdi

Cari Denge Ocakta 2,56 Milyar Dolar Açık Verdi
Google News Icon Takip Et

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre cari ödemeler dengesi ocak ayında 2,56 milyar dolar açık verdi. Cari dengedeki açık geçen yılın aynı dönemine göre azalarak yıllık bazda iyileşmeye işaret etti.

2023 Ocak ayında cari ödemeler dengesindeki açık 10,4 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Aylık ödemeler dengesinde geçen yılın aynı dönemine göre yakalanan iyileşmeyle beraber yıllıklandırılmış cari açık 45,4 milyar dolardan 37,5 milyar dolara geriledi.

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ocak ayında 3,6 milyar dolarlık fazla verdi. Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 4,4 milyar dolara geriledi. Hizmetler dengesi kaynaklı net girişler 2,7 milyar dolar olurken, hizmetler dengesi altında yer alan seyahat kaleminden kaynaklı gelirler ise 2,2 milyar dolar olarak kaydedildi.

Doğrudan Yatırımlardan Kaynaklı Girişler 661 Milyon Dolar

Ocak ayında doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 661 milyon dolar olarak gerçekleşirken, portföy yatırımları 1,09 milyar dolar net giriş kaydetti.

Resmi rezervler ise 6,21 milyar dolar azaldı. Net hata noksan kalemi ocak ayında 1,9 milyar dolar açık verdi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: TCMB