Borsa Haberleri

Capital One, Discovery Financial’ı 35,3 Milyar Dolara Satın Alıyor

Capital One, Discovery Financial’ı 35,3 Milyar Dolara Satın Alıyor
Google News Icon Takip Et

Warren Buffett destekli ABD’li tüketici bankası Capital One (COF), küresel bir ödeme devi yaratmak amacıyla 35,3 milyar dolar karşılığında kredi kartı ihraççısı Discover Financial Services’i (DFS) satın alacağını açıkladı. 

Yoğun bir antitröst incelemesine tabi tutulması beklenen anlaşma, varlıklar bakımından ABD’nin en büyük altıncı bankasını ve JPMorgan Chase (JPM) ve Citigroup (C) ile rekabet edecek bir kredi kartı devi oluşturacak.

Şirketlerden yapılan açıklamada, “Bu satın alma, Discover ağının en büyük ödeme ağlarıyla daha rekabetçi olmasını sağlayan ölçek ve yatırım ekliyor.” denildi. 

Discover 200 ülke ve bölgeyi kapsayan bir ağa sahip olsa da, rakipleri Visa (V), Mastercard (MA) ve American Express’ten (AXP) hâlâ çok daha küçük.

Discover hissedarları her Discover hissesi için 1.0192 Capital One hissesi alacak ve bu da Discover’ın cuma günkü kapanış fiyatına göre 26,6%’lık bir primi temsil ediyor.

Anlaşmanın tamamlanması halinde Capital One hissedarları birleşik şirketin 60%’ına, Discover hissedarları ise geri kalanına sahip olacak.

Capital One, anlaşmanın düzenleyiciler tarafından 2024’ün sonlarında veya 2025’in başlarında onaylanmasının beklendiğini söyledi. Yeni yönetim kurulunda Discover tarafından atanan üç üye bulunacak ancak kurulunun kaç üyeden oluşacağı henüz kesinleşmedi. 

Buffet’ın Berkshire Hathaway’ini (BRK.A) 3,28%’lik bir pozisyonla yedinci en büyük hissedarı olarak sayan Capital One’ın değeri şu an 52,2 milyar dolar. Nilson’a göre Capital, 2022 yılında ABD kredi kartı pazarında hacim bakımından dördüncü büyük oyuncusuydu, Discover ise altıncı sıradaydı.

Baird hisse araştırma analistleri müşterilere gönderdikleri bir notta, Capital One/Discover birleşmesinin “önemli bir stratejik değere” sahip olacağını belirterek, daha büyük ölçekle gelen maliyetleri düşürme potansiyeline ve Capital One kredi kartlarının Discover’ın ağını kullanmasının faydalarına dikkat çekti.

🔍 Biden Baskısı, Düzenleyici Merceği

Ancak birleşme ve satın alma uzmanları, Demokrat Başkan Joe Biden’ın yönetiminin banka anlaşmalarını hedefleyen 2021 tarihli bir idari emir de dahil olmak üzere, ekonominin tüm alanlarında rekabeti artırmaya odaklandığı bir zamanda geldiğini söyledi.

Daha önce Fed’de banka birleşmelerinin denetimi konusunda çalışmış olan Michigan Üniversitesi iş hukuku profesörü Jeremy Kress, “Bu anlaşmanın önemli bir geri tepmeye neden olacağını ve daha yüksek bir düzenleyici inceleme altına alacağını düşünüyorum. Bu, Biden yönetiminin 2021’de rekabeti teşvik etmeye yönelik idari emrinden bu yana banka birleşmesi düzenlemesinin ilk büyük testi olacak.” yorumunu yaptı.

Demokrat temsilciler, sistemik riski artırdığını ve kredileri azaltarak tüketicilere zarar verdiğini savunarak uzun süredir banka konsolidasyonuyla mücadele ediyor. Bu baskı, JPMorgan’ın First Republic Bank’ı satın alması da dahil olmak üzere geçen yıl batık kreditörleri kurtarmayı amaçlayan anlaşmaların ardından yoğunlaştı.

Biden yönetiminin emri, banka düzenleyicilerinin ve Adalet Bakanlığı’nın banka birleşme politikalarını gözden geçirmelerini gerektiriyor. Adalet Bakanlığı daha sonra banka birleşmelerini antitröst sorunları açısından değerlendirirken daha geniş bir faktör yelpazesini göz önünde bulunduracağını söylerken, Para Birimi Denetçisi Ofisi geçen ay hızlı inceleme sürecini kaldırmayı önermişti. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters