Borsa İstanbul

Capital Economics’ten Türkiye Öngörüsü: Enflasyon 30%’a Düşecek

January 3, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Capital Economics’ten Türkiye Öngörüsü: Enflasyon 30%’a Düşecek

Capital Economics’ten Liam Peach Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz artırım döngüsünün sonuna yaklaştığı görüşünü savunarak enflasyonun yıl sonunda 30%’a düşeceğini öngördü.

Peach, enflasyonun bu ay ise asgari ücret artışlarından kaynaklı bir miktar yükselmeye devam edeceğini savundu.

Merkez Bankası’nın 45% oranında bulunan faiz oranının bir tek artışa ihtiyaç duyacağını ifade eden Peach, çekirdek enflasyonun daha düşük bir hızla 70,64%’e yükseldiğini ve bunun da fiyat baskılarında temel bir gevşemeye işaret ettiğini vurguladı.

Peach ayrıca 2023 yılının 64,77% enflasyonla kapandığını ve üst üste ikinci defa artışa işaret ettiğini hatırlatarak, bu durumun Merkez Bankası’nın işini “zorlaştırdığını” söyledi.

Capital Economics'ten Türkiye Öngörüsü: Enflasyon 30%'a Düşecek

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks