Borsa İstanbul

Capital Economics’e Göre TCMB Daha Fazla Faiz Artış Baskısı Altında Kalabilir

February 5, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Capital Economics’e Göre TCMB Daha Fazla Faiz Artış Baskısı Altında Kalabilir

Capital Economics, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Başkanlığında yaşanan değişim sonrası değerlendirme yaptı. Cuma akşamı TCMB Başkanlığına Hafize Gaye Erkan’ın yerine Fatih Karahan atanmıştı.

Manşet enflasyonun ocak ayında biraz daha sert yükseldiğini belirten Capital Economics gelişmekte olan piyasalar ekonomisti Liam Peach’e göre bu durum, yeni başkan Karahan yeniden faiz artırımı yönünde baskı altında kalabilir.

Peach, ocak ayında yaşanan enflasyon artışına konaklama, sağlık ve eğitim gibi hizmetler sektörünün öncülük ettiğini de belirtti.

Peach ayrıca bunun yurt içi fiyat baskılarının güçlü kaldığını ve ücret artışının enflasyonu körüklediğini gösterdiğini belirterek, “Rakamlar enflasyondaki düşüş sürecinde küçük bir gerileme olduğunu gösteriyor ve hizmet enflasyonunun devam eden gücünü vurguluyor.” ifadelerini kullandı.

Deutsche Bank Önden Yüklemeli Faiz Artışı Tahmini Yapmıştı

TCMB’de yaşanan başkan değişikliğine ilişkin yorumda bulunan bir başka yabancı kurum  Deutsche Bank AG olmuştu.

Chnistian Wietoska’nın da aralarında bulunduğu Deutsche Bank stratejistleri, dün gece yaptıkları değerlendirmede; yakın vadede enflasyon baskısının artacağı görüşlerine referansla, TCMB’ye yeni başkanın atanmasıyla 250-500 baz puan arasında önden yüklemeli faiz artışı öngörüsünde bulundu.

Ocak Ayında Enflasyon Aylık Bazda Hızını Artırdı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2024 Ocak ayı enflasyon oranını açıkladı. Buna göre enflasyon, 2023 aralık ayına göre 6,70%, bir önceki yılın aynı ayına göre 64,86% ve on iki aylık ortalamalara göre 54,72% olarak gerçekleşti. Bu enflasyonun aylık bazdaki artış hızında son 5 ayın en yüksek artışına işaret etti.

Capital Economics'e Göre TCMB Daha Fazla Faiz Artış Baskısı Altında Kalabilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks